News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Coltul conservatorului

Started by A CERB, December 12, 2004, 03:41:00 AM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tapirul

iete ca sa vezi ca nu diferim asa de mult. Cred ca de fapt diferim in interpretarea principiilor, de pilda "protectia familiei heterosexuale" si treburile cu imigratia: de acord sa controlezi imigratia ilegala, parerea mea e ca ar trebui mai multa flexibilitate in aia legala (ai vazut ce au patit fermierii in california anul asta)
cre'că, nu ştiu...

A CERB

fermierii din CA ar trebui sa plateasca locali salarii decente si sa lase pretul fructelor unde este acum( overpriced). eu nu vad de ce ar lucra cineva la mcD pentru 7 dolari ora si nu la ferma pentru 15, cum se lauda aia. in plus,. guest worker program a adus anul asta 50 k workers, dublu fata de anul trecut, deci se poate.
Smile! It confuses people!

tapirul

#102
Pai la ferma nu vrea nimeni sa munceasca, nici pe 15 nici pe 30 dolari pe ora. Asta e problema. Tu ce crezi, ca fermierii au preferat sa piarda cate un milion jumate pe recolta ca sa salveze la salariu?? "Eu nu vad de ce.." Ha. Ba prefera macdonalds cu 7 decat la ferma cu 15, ca munca e alta si americanu' nu mai e obisnuit pe tarla. Si doi, populatia in zonele alea e destul de scazuta. Cine crezi tu ca pleaca de la oras "ma duc la tara o luna la cules de pere"??
Mai bine citesti articolul. NYT vad ca l-au pus cu bani (e archive), da' sunt si altele
de exemplu aici sau aici

Io nu stiu de ce 50k workeri mai mult ca anul trecut vorbesti tu (poate pe hartiile congresmenilor).  In california a fost shortage de forta de munca, pentru ca astia au inasprit controlul la granita si programul guest work a fost targanat.  Iar pickers se recoltau exclusiv dintre mexicani, pentru ca, dupe cum amzis, albii nu vor sa se bage la munci d'astea joase.

In schimb au mai fost bagati inca 1.9 billions dollars in programul de securizare a granitelor din sud. E asa absurd ca nici amuzant nu mai e.
cre'că, nu ştiu...

tapirul

se pare ca ultimii conservatori ramasi sunt cerbu si bush....
cam rasturnata situatia la alegerile astea..
cre'că, nu ştiu...

tapirul

cre'că, nu ştiu...

tapirul

...cerbu, demn, tace. (cumpara lapte de oaie)
cre'că, nu ştiu...

A CERB

nu tac, bre, am fost away.

ma crezi sau nu, sunt chiar bucuros de ce s-a intamplat. am mai multe motive. detaliem la un sixpack next week.
Smile! It confuses people!

vlad

Da, dar in alta ordine de idei am auzit aici la stiri ca marile magazine americane, vazand ca corectitudinea politica le-a scazut rau vanzarile anul trecut, au revenit anul asta la "Christmas Tree", in loc de "Winter Tree" sau alte bazaconii...

A CERB

mda, in special walmart. dovada ca, atunci cand ii atingi la buzunar, oamenii uita de political correctness.

inca nu am vazut de vanzare nativity scenes, desi piata ar fi pe aici. vezi numai reni si mosi gerili( or whatever).
Smile! It confuses people!

tapirul

ba io am vazut nativity scenes... Nu mai stiu unde exact, dar am vazut. Or sa revina si pe piata mare cat de curand. 
cre'că, nu ştiu...

A CERB

Smile! It confuses people!

tapirul

#111
in Oregon  ;D

desi, fara sa bag mana in foc, pe spate scria "made in China"
cre'că, nu ştiu...

tapirul

Giuliani for president - in the news

ce'ci cerbu?
cre'că, nu ştiu...

A CERB

ce sa zik? giuliani e un republican foarte centrist si foarte popular. dupa cum se vede, tendinta fireasca este spre centru. democratii au invatat asta the hard way in special in 2004(cand leftist loony dean era the wonder kid, pana la " i have a scream" speech). si bush a invatat the hard way. ales cu suport evanghelist, nu a putut materializa ce le-a promis( el insusi fiind destul de centrist ca guvernator).

giuliani sau mccain ar demola pur si simplu un tree hugger ca al gore. ce te faci cu o tree hugger deghizata ca hilarry? asta e intrebarea. si de-aia o sa ma amuz cum o sa faca democratii screw up cu majoritatea lor.

nu cred ca nanci pelosi are suficient common sense sa vada ca restul tarii nu vrea ce vor constitentii ei din san francisco-pentru care, culmea ironiei, cucoana nu suficient de left.

asa ca o sa incearca sa faca pe plac extremei stangi la fel cum bush a incercat pe alocuri sa faca pe plac extremei drepte cu rezultat previzibil-esec lamentabil. se vorbeste deja despre anchetarea lui bush, impeachment, etc, chestii care nu vor face decat sa indeparteze nehotaratii si sa radicalizeze din nou republicanii.
Smile! It confuses people!

tapirul

de centrist e centrist, indeed, si asta cred ca e atuu-ul in long term. Intr-adevar centrismul pays (de aia sunt eu extremist de centru).
Giuliani cica
QuoteThe former mayor is a moderate who supports gun control, same-sex civil unions, embryonic stem-cell research and abortion rights - stands that would put him at odds with the majority of the GOP conservative base.
not so bad. Pare realist, si de fapt asta conteaza (pacatul extremismului de orice fel este ca e rupt de realitate).

cu democratii, banuiam eu ca de aia te bucuri. Mai ales ca poporul nu a devenit brusc mai democrat, ci a devenit anti-bush (tii minte cand aveam de ales intre Iliescu si Vadim?). 's convins si eu ca or sa screw up after all, pen' ca or sa se suie pe laurii victoriei si or sa creada ca boborul ii iubeste brusc.

vis a vis de bush si anchetare, se intampla si la case mai mari....  ;D

Nastase o sa-i cante lu' bush  ca aia de la Vacanta Mare: "tovarase presedinte, v-am pastrat pat dinainte...Libertate?? Mi se'ndoaie... ma' misto e la pârnaie"
cre'că, nu ştiu...