News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Cum sa manufacturezi sau de unde sa cumperi un brat articulat

Started by Qvadratus, September 27, 2006, 09:37:05 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Qvadratus

Pe scurt, trebuie sa instalez un brat articulat care sa sustina o lampa cu UV (ceva ca un fel de neon), astfel incit lampa sa poata fi miscata pina la distanta optima de examinare, sub diferite unghiuri si apoi indepartata din zona astfel incit sa se elibereze accesul pentru manopera.
Datele problemei stau cam asa, imaginati-va un paralelipiped lung de 3,2 m, lat de cam 1,5 m si inalt de 2,5 m. In acel spatiu se afla un pat pus adiacent spre picioare unuia dintre colturi, pe linga acest pat accesul trebuie sa fie liber atit pe uina din laterale cit si pe partea capului.

Principala problema e ca nu am gasit un brat articulat care odata fixat de perete sa zicem , poate urca si cobori lampa respectiva intr-un mod safe. Am vazut eu ceva care se punea la un fel de lampa de plansa de arhitectura, numai ca bratul e slab si arcurile la fel, astfel ca mecanismul se blegeste cit ai zice peste.
Lampa pusa pe un stativ plimbaret nu merge din motive de spatiu, astfel ca vreau nu vreau trebuie sa ma limitez la un suport fix (peretele), pe care sa montez bratul articulat.

In concluzie vreau sugestii, cum poti construi sau de unde poti lua un brat articulat care sa sustina in mod safe o greutate de aproximativ un kg si sa permita in acelasi timp migrarea acestei greutati in forma de tub de neon pe directii prestabilite ?

Daca e cineva interesat sa raspunda dau date mai exacte.
mentionez ca sistemul trebuie sa se roteasca, sa urce, sa coboare, sa se plimbe in plan orizontal, toate astea trebuind sa se faca facil, fara sa trebuiasca sa umbli cu cheia ca sa stringi suruburi de blocare sau altele de acest fel.

P.S. Stiu ca Indianul mai era interesat de surubareala. Sugestiile sunt binevenite.



vlad

Indianul e in linie dreapta, se tine departe de calculator.