News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Artisti.

Started by Furnika, December 03, 2004, 07:34:00 PM

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Furnika

Pentru mine un pictor absolut mi se pare Dali. Un compozitor absolut e Bach. Sau Beethoven-mi-e greu sa ma hotarasc.

Furnika

Pentru mine un pictor absolut mi se pare Dali. Ancorat in epoca lui, atent la tot ce misca in epoca aceea, mi se pare ca a surprins exact spiritul de atunci, la fel ca Leonardo. Personal mi se pare cel mai important pictor de la Leonardo incoace si la fel ca el, un geniu. Caci cine a avut ideea de a-l rastigni pe Iisus pe un teseract, gasind astfel a patra dimensiune?
Un geniu mi se pare si Bosch-asta din urma si-a depasit epoca, cred ca nu s-a nascut la timpul lui ci mai devreme.

tapirul

mei, asta mere mai bine dincolo, la calatorii spirituale.. Si vad ca incepusi alt post? S-a terminat lecitina la farmacia din colt?  :D
cre'că, nu ştiu...

Qvadratus

Mai, omu' o fi dispus acu' sa vorbeasca serios. Sa-i spunem "Bine ai (re)venit printre noi!"

tapirul

pai si la calatoriile sufletului nu se discuta serios? :shock:  :shock:  :shock:
cre'că, nu ştiu...

Qvadratus

Pai postul chiar trebe pus acolo. Eu vorbeam de altceva.... ,de faptu' ca sufletu' lu' Furniku' a calatorit printre neguri si acu' s-a luminat putintel si a revenit la sentimentu' ala de-l preamareau Soimii Patriei si pe care-l avem cam toti cei care ne-am strins acilea, pe Forumul asta.

INDIANUL

aici se vorbeste de Artisti sau Hartisti;ca Hartisti sunt aia cu piranda si cu gloata de puradei pe langa ei de-ti "goleste" buzunarele mancatzash :D
ramas bun...

Qvadratus

Ba, acilea iestie discutie de 'telectuali, bagabontule !

INDIANUL

Scuzatz shefu sa am pardon! :lol:
ramas bun...

Qvadratus

Hapai vez' sa faci norma la buzunare, c-altfel ne buleste bulibasa p-amindoi pe motiv de sabotare a productiei.

BUBU

No Flacaule nu numai bulibasa va buleste ..si mama Soparlica va bubuieste :lol: un vodoo mic

A CERB

haorde, lua-mi-ati egzema!( stiu stefan, eczema)
Smile! It confuses people!

tapirul

ca s-a nasolit problema

curat topic de artisti
cre'că, nu ştiu...

Furnika

Pai vedeti de ce pusai topicul asta in alta parte si nu la calatoriile sufletului etc? Sunteti offtopic.

Qvadratus

Bey, noi suntem hotzomani de tablouri s-acilea se discuteaza de arta, de cota ei in tirg si de citi parai pot fi scosi de p-o stropeala de-a lu' un pector ca Dali ala al tau, ciordita de p-un perete.

Furnika


Qvadratus

Te rog sa nu ma insultezi! Reprezint un grup de ciorditori de profesie, avind o natolnalitate si o coloare la nanau dincolo de orice dubitatie. Vezi cum vorbesti ca acus chem espertii de arta din Ferentari si o sa te kautam la semnatura si la coloarea ochilor.

annie

Lasati voi, ca vine el Vlad Stroescu peste doua saptamani...Vai de ala care offtopicareste la subecte de astea culturale.
Furnik, dentre pictori mie imi place Frida Khalo. Nah.
Close ur eyer for ur eyes will only tell the truth
And the truth isn't what u want to see....

Tez

Quote from: annieLasati voi, ca vine el Vlad Stroescu peste doua saptamani

Asta de unde stii? :shock:   da,apropo de ideile initiale,ii apreciez si eu in mod deosebit pe Dali si Bosch...dar recunosc cu mana pe inima ca nu mi-am format (inca) niste gusturi extrem de bine conturate in domeniul artei  plastice :oops: ,asadar nici nu imi voi da prea mult cu parerea in domeniu...
You labeled me
I’ll label you
So I dub the unforgiven

Furnika

Mai, de Frida Kahlo sincer nu am auzit. Dar pun pariu ca nici tu nu ai auzit de Karel Apel. Doi cacaciosi (in cazul Fridei cacacioasa). Eu zic ca Dali e destul de cunoscut si Bosch la fel. Dar Frida...cine e Frida? SA-i dau un google? Cred ca e o olandeza nebuna cu mustata si de 2 metri. Si lesbiana pe deasupra.Pacat ca vladstroescu e etalonul vostru in materie de hartisti. El e un fel de Vadim al forumurilor. Un demagog.:lol: Uite ca il vorbim in lipsa si nu e bine. Mea culpa.
Intre timp am dat un search pe google si mi-am adis aminte de nebuna. Nu, nu e olandeza. :lol:

plure

Si daca era olandeza ce? Ca pe Van Gogh mi-l pupati si-n...
Si mie imi place Van Gogh, dar de arta nu prea am habar; pentru mine nu-i frumos ce zice toata lumea, ci trebuie sa-mi spuna "ceva".

De Dali stiu ca am citit niste carti autobiografice cand eram mai mica, atunci ii stiam tablourile pe nume...dar daca ma intrebi acum nu imi mai aduc aminte exact daca m-au miscat sau nu.

Si opera, asta imi place. Am ascultat Traviata primul CD de cateva zeci de ori; al doilea e mai depresiv. Imi place deci Verdi si in general ma duc la Opera cu placere. In viitor sper sa am mai mult timp sa ascult si alte opere.

Medicina mi-a ocupat timpul in ultimii 6-7 ani in asa o masura incat de-abia am mai avut timp sa imi traiesc cat de cat viata; pentru arta nu a mai ramas timp; de-abia daca a mai fost pentru proza.
Images of innocence and terror, not easily described in words alone, nonetheless "speak" a

Furnika

Quote from: plureSi daca era olandeza ce? Ca pe Van Gogh mi-l pupati si-n...
pentru arta nu a mai ramas timp; de-abia daca a mai fost pentru proza.
Cum daca e olandeza? Ai auzit cum pronunta aia 'Hhhhhh'?:lol:
Pai io nu il pup in cur pe Van Gogh, a facut-o altul mai bine :lol:
Nu cred ca e o scuza ca ai fost ocupata cu medicina. Dar, pana la urma si medicina e o arta,nu... :lol:Eu recunosc, am fost mai preocupat de calculatoare si diverse alte chestii; si poate si din ignoranta.

BUBU

De N.Grigorescu ce parere aveti?...De carul cu boi...de taranca din Muscel..Nota dominanta in opera acestui artist dupa parerea mea e ..Linistea.Oamenii, campiile  te invaluie in liniste.In fine cred ca am si eu nevoie de liniste..ma duc sa imi odihnesc creierul :roll:

Vesta

Bubule ...pacea fie cu tine....si linistea sa-tzi vina pe nebanuite carari....
 acu la cat ma pricep eu la arta ....o mare pauza.....da parac Michelangelo tot e muuuuullllt peste  bietu da vinci  (aici doar cu minuscule)...
te uitzi la gioconda   te uitzi la Capela Sixtina.........faci ceva pe ea de gioconda
  a si btw.     haidetzi bre sa ciorshmanglim teseractu ala ........
  la voi cu cat se da dimensiubea ca am 4 bucatzi  mancatzias
I Am a JEDI like my mother before me (se pare ca si bunica a fost, dar nu e sigur)

annie

Da, uite n-am sa dau edit, sa mi se vada incultura.
Uite care ii treaba : pe mine ma doare la 3 m in fatza cine e cunoscut sau nu, atunci cand imi "aleg" pictorul/scriitorul/compozitorul favorit. Conteaza ce e aproape de sufletul meu, dar tu nu ai cum sa intelegi asta. Parerea mea este ca aia ca tine, care nu is 'artisti' de meserie, ar trebui sa evite afirmatii categorice de genu "dali rulez, frida sucks".
Oricum nu am de gand sa ma cert cu tine (imi esti antipatic de cand te-ai clonat) pentru ca in fond nu e o chestie personala. Ca tine sunt multi - au citit un critc celebru si si-au asumat opiniile aluia fara sa mai gandeasca...
Hai cu zoile...
Close ur eyer for ur eyes will only tell the truth
And the truth isn't what u want to see....

Tez

Mda....nici eu nu auzisem de Frida ,desi se pare ca vazusem o reproducere a unui  tablou de-al ei(cel in care se autoportretizeaza in pielea unui cerb :) ).....dar cu ajutorul lui Google,mi-am mai completat cultura....recunosc ca nu e asa de aproape de sufletul meu,dar asta nu inseamna ca ii desconsider opera....asa,cu ochi neprofesionist mi se pare ca lucrarile ei seamana cu cele ale lui Gauguin
You labeled me
I’ll label you
So I dub the unforgiven

Furnika

Quote from: annie... dar tu nu ai cum sa intelegi asta. Parerea mea este ca aia ca tine, care nu is 'artisti' de meserie, ar trebui sa evite afirmatii categorice de genu "dali rulez, frida sucks".
Oricum nu am de gand sa ma cert cu tine (imi esti antipatic de cand te-ai clonat) pentru ca in fond nu e o chestie personala. Ca tine sunt multi - au citit un critc celebru si si-au asumat opiniile aluia fara sa mai gandeasca...
Hai cu zoile...
Draga mea eu am spus ca imi place Dali. Tu vii cu afirmatii gen...nu ai cum sa intelegi asta...etc.Si nu am spus ca Dali rulz si frida sucks, e treaba ei ce face in intimitate si cui. Ca iti sunt antipatic ma doare fix in fata la 3 m (plus cativa centimetri...nu prea multi :lol:) dar faptul asta nu ar trebui sa iti influenteze gustul in materie de harta.
Da, am citit opiniile unor critici dar nu mi le-am asumat pe toate . Sunt uniii critici care fac pishu pe Dali (de la 3m plus 2 cm). Leonardo a fost in primul rand un om de stiinta si apoi zugrav. Si apoi e stupid ca se compara doi pictori. Nu sunt nici candidati la presedintie nici batausi ca sa vezi care-i mai tare. Deci zic ca asta imi place, daca tie iti place mustacioasa care picteaza (prost, dupa parerea mea umila) femei in p goala, np.

INDIANUL

Italienii (aam vorbit la napoli cu unii)il considera mai tare pe boticelli decat pe da vinci;ei spun boticelli nu a fost la fel de mult popularizat ca da vinci si ca ar fi mult mai valoros.
ramas bun...

Qvadratus

Hai fratilor, ca avem de ce sa vorbim. Uite, mie imi place mult modigliani.

P.S. Tapire, cred ca asta ar trebui mutat la "Calatoriile sufletului".

Furnika

Tapiru considera ca nu am suflet, asa ca a lasat postul asta aici. Bine ca nu l-a pus la 'medicina', topicuri de cazuri clinice.

Qvadratus

E.... si tu acuma !

P.S. Ce parere aveti de Renoir ?

Furnika

Cred ca ar face treaba mai buna ca tapiru.  :D
Renoir, ok. Dar ce tre sa zici de el?

Mie tot Dali imi place, am o problema. Am fost si la muzeul Dali, am stat vreo 4 ore si am citit povestea fiecarei picturi. Impresionant. Tipul era foarte destept si facea niste conexiuni dintre cele mai nastrusnice. Imi place Boticelli, am vazut cateva picturi din colectia Reginei. Aici am fost la o expozitie de arta moderna, printre altele si Karel Appel.
O pictura de Rembrandt, un peisaj cu verde si rosu (maci) pe o parte a galeriei. Domnul cu arta moderna spune ca ce ii trebe domne Rembrandt? Vreti Rembrandt? Ia de colea Rembrandt. Un tablou desenat de el in care sunt doua dungi: una verde, una rosie. Autorul zice: un Rembrand concentrat, o esenta de Rembrandt.
In sala a doua o 'sculptura': un cuc (?) mecanic din inox cocotat pe o buturuga. Cand treceai pe langa buturuga respectiva cucul de colo: Cu-Cu (avea o celula fotoelectrica)
In alta sala 3 capete de boi (pe bune) vopsiti cu aurolac. Cel din mijloc era intors cu coarnele in jos si era argintiu. Am vrut sa pozez enormitatea dar mi-a zis ca autorul nu vrea sa ii fie pozate 'operele'.
Mai am multe de povestit dar nu am timp acu.
Mi-a parut rau ca nu stiam flamanda ca ii spuneam parerea mea despre operele lui moderne.

Tez

probabil erai plin de aprecieri,nu?
:twisted:
You labeled me
I’ll label you
So I dub the unforgiven

vlad

Am descoperit, acum multi ani, un grafician incredibil: J. J. Grandville. Nu mi s-a micsorat dragostea pentru el pâna acum.

Si de vreun an mi-au fost deschisi ochii asupra simbolisticii picturii olandeze de sec. XVII.

Stiu, sunt prea laconic, dar, vorba furnicii, ce poti sa spui?

tapirul

laconic, laconic. Noroc cu Google Images....
cre'că, nu ştiu...

Furnika

Ciudat. Mai e un topic cu si despre artisti in alta parte a forumului (la dishcutii fierbinti). Tapiru ai putea sa le unesti? Nu de alta dar se naste confuzie si haos.  :P

tapirul

mai, asta e o feature pe care o vreau de mult, dar astia nu o implementeaza. Este un mod "merge topics" care ar fi perfect, dar din pacate nu este instalat aici.
cre'că, nu ştiu...

Furnika

Faramita Lambru, Gabi Lunca, Romica Puceanu mp3s:
http://www.romanothan.ro/romana/muzica/

vlad

Quote from: BUBUDe N.Grigorescu ce parere aveti?...De carul cu boi...de taranca din Muscel..Nota dominanta in opera acestui artist dupa parerea mea e ..Linistea.Oamenii, campiile te invaluie in liniste.In fine cred ca am si eu nevoie de liniste..ma duc sa imi odihnesc creierul :roll:

E o tipa expusa la muzeul de arta, imi pare rau ca nu o gasesc pe net, desi e ditamai portretul in galeria româneasca la MNAR. Când eram mic, eram indragostit lulea de ea.

Iata inca o pictura: ziceti voi daca ati mai intâlnit o astfel de senzualitate in alta parte.
http://www.kunstreplik.de/images/product_images/popup_images/298.jpg
_________________
haida haida de trei ori mirosi-ti-ar gura a flori

Furnika

Parca la Grigorescu am mai vazut, dar era imbracata.
Am auzit ca s-a bagat Rembrandt la Bucuresti.
_________________

manolo

sa se dea cate unul, sa ajunga la toti. si aici in spate!
_________________
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

vlad

Da.
_________________
haida haida de trei ori mirosi-ti-ar gura a flori

Furnika

Pai doar atat? Nu ne spui nimica?
_________________

vlad

Eu inca n-am vazut-o. E de-abia de sâmbata seara.
_________________
haida haida de trei ori mirosi-ti-ar gura a flori