News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Roman verde!

Started by sonia, December 03, 2004, 07:11:10 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sonia

Pentru mine ideea de tara o sa fie intotdeauna ceva dincolo de pretul cartofului,minciunile lui "Bombonel",pilele si hibele in sistem..o legatura pe care o dobandesti la nastere fara s-o alegi si care-ti apartine..ca o relatie parentala.In masura in care te implineste profesional si material,traiul pe alte meleaguri poate fi o fericita solutie..dar cred ca nu trebuie sa uiti,sa ponegresti,in fine nu trebuie sa te dezici rusinat de ceea ce esti..si cred ca trebuie sa te straduiesti sa iti inveti copiii romaneste,sa-i duci macar uneori "acasa"..pt ca altfel esti un  om fara radacini"Ubi bene,ibi patria[ darkred][/color]

sonia

Cred c-am gresit locul..again :oops: de fapt poate ca nu...poate iese cu injuraturi :lol:

Tez

Ubi bene,ibi patria....corect dpdv material,mai greu spiritual....da,cred ca indiferent cate neajunsuri ar avea propria patrie,va ramane ceva din ea undeva,acolo,intr-un colt de suflet(si nu neaparat in genunchi si pe coji de nuci...)...in plina epoca a globalizarii,identitatea culturala nu ar trebui sa fie o rusine

Daca tii neaparat,Sonia,editez si fac un usor studiu anatomic ,teologic si genealogic,parafrazandu-l pe Tapir :lol:
You labeled me
I’ll label you
So I dub the unforgiven

INDIANUL

Roman verde...hmmm.sigur nu era martian? :lol:  :lol: Si daca nu era martian ai fost atenta sa vezi in ce limba iti raspunde?Poate era ungurian :lol:
ramas bun...

A CERB

bre, io n-o sa te-njur la treaba asta. am mai scris si prin alte parti, imi invat kopii romaneste( putinul pe care l-am uitat eu)si-i pizduiesc rau pe aia care mananca cacat despre ro. ( vezi diskutia cu dcc). asta fara pu=opulism( whatever that is), patriotardism, etc...
Smile! It confuses people!

tapirul

n-ar trebui sa fi asa exclusivist though. Este destul de mult cacat in romania despre se poate vorbi, nu o sa inghit acum orice de dragul radacinilor. Din cauza de cacat ai plecat si tu cerbu, nu ca te apucase asa. Io zic ca cel mai bine e sa fii onest si corect si cu cacatul si cu laudatul
cre'că, nu ştiu...

sonia

Cred ca aici nu e vorba de plecat..nici de cacat..ci de puterea de a nu te lasa total asimilat..asta daca tii cat de cat la asta..pana n-o sa mi se demonstreze contrariul o sa traiesc cu ideea ca eu asa as face.
Cerboule,eu ma bucur daca esti verde pe sub blana shatena! :lol:

A CERB

shaten-verde, in curand sef de cuib :lol: tot tapiru-i kapitan.

da bre tapirule, nici eu nu zic sa lauzi kakatul. dar nici sa mananci kakao si sa pictezi o imagine proasta. de cate ori ma intreaba cineva cum e in romanaia, spun ca e " tough, but it's getting better"
Smile! It confuses people!

Tez

Still,it takes a lot of time... :(  dar ai dreptate,nu se face sa prezinti imaginea Romaniei mai maro decat este...
You labeled me
I’ll label you
So I dub the unforgiven

rocsa

Saptamana trecuta la cafetaria Giovani, bucatarul facultatii de stoma m-a intrebat admirativ ce natie sunt (se minuneaza de fiecare data ca sunt atat de slaba, exagereaza zic) , cumva din Portugalia? Cand i-am raspuns ca sunt romanca m-a privit cu mila si mi-a zis-o: romania e tara saraca. Cum eram de fata cu colegii am sarit din reflex aparandu-mi patria si neamul. Razbunare mi-am zis, nu mai cumpar croisantele si ciocolata lui de-acum, mananc la pediatrie.  :evil: Cacanaru de italian, de-acu e razboi between my country and his country. Un cap in gura si joc de glezne merita, iote domne, eee

Furnika

Dar pe unde haladuiesti rocsa?

plure

Mie mi-a zis un egiptean care a facut facultatea (medicina) prin Uzbekistan pe undeva, zice: am trecut prin Romania: tara saraca...Imi venea sa-i rad in nas, dar nu stiu cum e in Egipt. In orice caz nu aveam putere sa ma cert. L-am lasat in plata Domnului...
Stie cineva cum e in Egipt? De curiozitate...
Images of innocence and terror, not easily described in words alone, nonetheless "speak" a

rocsa

Prin Geneva, Elvetia.

Furnika

Quote from: rocsaPrin Geneva, Elvetia.
Bine, dar Tecuciul ce are?

rocsa

Are di tati...si baclavale si carnati, are di tati...

tapirul

"avem di tăti" - e o melodie absolut futere, cine o vrea po' să i-o emailuiesc, nu e foarte mare. sper sa o mai am
cre'că, nu ştiu...

tapirul

asta e postul cincisute la tapirul, nu m-am putut abtine.
cre'că, nu ştiu...

A CERB

eu zic sa te opresti aici...
Smile! It confuses people!

Pisica_den_Cheshire

tapiru' trimite melodia, te rog.
Cats kick ass. Says so on the T-shirt.

A CERB

Smile! It confuses people!

tapirul

oki, sa o cat printre foldere...
pana una-alta, downloadati derect de aici. Daca nu mere ziceti.
http://planetamoldova.net/snd/hituri/alimentara.mp3
cre'că, nu ştiu...

von Manteuffel

Quotehttp://planetamoldova.net/snd/hituri/alimentara.mp3
bey descarcati ce puteti de aici pe bune ca sunt futere. imi aduc aminte de vremurile cand ma uitam la TV chisinau...
Meine Ehre heißt Treue!

manolo

of, Doamne! cand sa zici hop, iar iti fuge pamantul de sub picioare.

Browsuind prin presa locala din Iasi, iata peste ce dadui. Articol preluat din Monitorul de Iasi. Cititi, respirati adanc si ganditi-va ca poate 2007 e prea aproape..

http://www.monitorulis.ro/article.php?artid=16-12-2004-12-11

Portile de la Aeroportul Iasi si-au luat "zborul"



Un barbat din satul Dancu a fost trimis in judecata dupa ce a furat portile de acces ale Aeroportului Iasi * el nu este la prima abatere si a fost condamnat de mai multe ori

Gheorghe Casleanu, de 30 de ani, din satul Dancu, comuna Holboca, judetul Iasi, a fost trimis in judecata de Parchetul de pe langa Tribunalul Iasi sub acuzatia de furt calificat. El a reusit "performanta" de a fura portile de la intrarea Aerobazei din Iasi. Astfel, pe 29 septembrie 2004, Gheorghe Casleanu a luat caruta de la domiciliul sau din Dancu si a plecat spre Aeroportul Iasi. Acolo, acesta intentiona sa coseasca iarba pentru cai. Ajuns in apropierea aeroportului, Casleanu a observat portile de acces ale acestuia. Profitand de intunericul de afara si de faptul ca nu putea fi vazut de paznicul unitatii, el a hotarat sa fure portile din fier pentru a le valorifica. Fara sa stea prea mult pe ganduri, Casleanu a scos cele doua porti din balamele, le-a pus in caruta si a plecat acasa. A doua zi, el a transportat cele doua porti la SC Remat Iasi, unde le-a vandut pentru 928.000 de lei. Fiind sesizatele organele de ancheta, acestia au facut verificari, iar in scurt timp Casleanu a fost prins. El a fost trimis in judecata de Parchetul de pe langa Tribunalul Iasi sub acuzatia de furt, iar prejudiciul in valoare totala de 5.500.000 de lei a fost recuperat in totalitate. Daca va fi gasit vinovat, Gheorghe Casleanu risca o pedeapsa cu inchisoarea de la 1 la 12 ani de zile. (C.B.) "

Avion cu motor....
Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

tapirul

mei, v-a placut alimentara? ziceti.
fiti pe faza saptamana viitrore la stiri, vor dispare portile aeroportului international din portland.

PS cine vrea neste otel/aluminiu/plastic? Dau ieftin.
cre'că, nu ştiu...

Tez

Cred ca ar fi mai avantajos sa vinzi niste water gates..... :lol:
You labeled me
I’ll label you
So I dub the unforgiven

Qvadratus

Cred ca topicul asta ar trebui mutat la "discutii fierbinti".

Qvadratus

Ce-i explica prin decembrie 1918 un ţăran român Generalului Berthelot:

"-Francezii şi românii sunt cu adevărat din aceeaşi rasă, fiindcă atunci cînd soldaţii francezi trec printr-un sat românesc cîinii nu latră...."