News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Reîncarnare

Started by tapirul, December 03, 2004, 07:08:30 AM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tapirul

uite ca deschise chief subiectul...
cre'că, nu ştiu...

INDIANUL

el subiectul si tu topicul;daca tot il incepusi nu trasezi niste linii de discutie sa stim cam pe ce linii mergem?sau sa ne spui parerea ta;adica sa avem un punct de plecare ceva de la care sa dezbatem...
ramas bun...

Qvadratus


INDIANUL

interesant.. :lol: alta opinie?ca patratel ne lamurii(vad ca urmezi sfatul meu si postezi mai scurt dar nici asa scurt) :twisted:
ramas bun...

tapirul

well, nu vreau neaparat sa trasez liniile discutiei (in plus I am supposed to ork on some finals...).
Uite, nedumerirea mea in ceea ce priveste reincarnarea: inteleg ca vietile ulterioare reflecta ceea ce ai facut si ceea ce ai fost in viata anterioara (ciclul karmic). Dar cum este determinat ce suntem la PRIMA nastere? Ne nastem prima data potential buni? ce ne face, pe unii dintre noi, sa o luam pe cai gresite?

NB, nu inseamna neaparat, ca accept ideea reincarnarii, intreb doar opinia unuia care crede sincer in reincarnare si stie mai multe despre subiect.

PS patratel, ai inceput sa aplici metoda mea cu distratul vad...
cre'că, nu ştiu...

INDIANUL

nu nu nu;nu ai inteles;nu te acuzam ca trasezi linii de discutie ca cenzurezi;eu ceream un punct de plecare(vad ca l-ai dat) deci nu ziceam ca tu spui:pe directia asta discutam si nu ne abatem ci ceva de la care sa plecam, cam ce ar fi de dezbatut ca asa primul tau post era sec.asta vroiam sa zic.
uite alta intrebare pe langa cea pusa la topicul de homosexuali lui chief:de ce in regresiile sub hipnoza in alte vieti(asa s-ar zice)nu s-a depasit perioada egiptului antic, adica perioada despre care sunt date certe in istorie...


edited:eu sugerez o relaxare in limbaj si ton din partea tuturor catre toti(inclusiv eu catre toti) pentru ca vizuina constat ca nu mai e ce era la inceput:se posteaza tot mai rar(la inceput nu mai pridideam sa citesc ce se posta-in 5 minute se posta enorm;azi noapte nu stiu daca s-a postat ceva), multi useri nu mai posteaza(desi eu stiu decat de mine si ciresr ca am avea rezi), a scazut entuziasmul si se posteaza tot mai mult "cu ura";nu acuz pe nimeni si nimic dar daca nu ne schimbam toti stilul, vizuina devine o sandrama darapanata care se poate prabusi in orice moment;asta este un semnal de alarma nu este o acuzatie asa ca eventualele bombaneli nu-si au rostul.
ramas bun...

BUBU

D'accord cu tine...toata lumea sa se relaxeze..caci imi intindeti si mie nervii si o sa dau vina pe voi ca nu am luat rezi :roll:

BUBU

Si asta ca sa ne descretim fruntile ...si sa nu mai avem nervii intinsi
http://terapiicomplementare.fidelia.ro/antistress.htm :wink:

Furnika

Daca paisunea ta e cautatul pe net dupa glumitze, uite, iti recomand un link.
www.booble.com

BUBU

Quote from: FurnikaDaca paisunea ta e cautatul pe net dupa glumitze, uite, iti recomand un link.
www.booble.com
Pasiunea mea e la fel ca a ta :twisted: ....oricum esti o furnica dulce :shock:

Furnika

Ha ha ha ... Eu furnika dulce? Pai iti pui in cap toti userii de pe forumul asta. Nu sunt deloc dulce fata tatii.

magdutz

pai poate mai are lumea examene, eu de aia nu am mai dat pe aici, de exemplu..si in legautra cu topicul..ati citit ADAM SI EVA, de rebreanu???
be the best and fuck the rest!

Tez

Mda,prin liceu....simpatic roman,dar nu tocmai potrivit pentru a incerca sa sustii teoria reincarnarii :lol:
You labeled me
I’ll label you
So I dub the unforgiven

INDIANUL

teoria asta a reincarnarii seamana al naibii cu teoria clonarii :wink:  :lol:  :lol: nu-i asa clonelor?stiti voi care :lol:
ramas bun...

CHIEF

Indiene am citi o carte despre regresiile hipnotice. Parerea mea este ca sunt destul de periculoase. Asta din ce m-am documentat eu. Nu mi s-a parut ca ar fi ceva legat doar de pana in perioada egiptului. O sa incerc sa vorbesc si cu niste prieteni pe tema asta.

NU am acum la mine numele cartii unei amerindience - conationala de-a ta indiene - care a avut doua morti clinice si povesteste cele intamplate. Pentru multi pot parea bazaconii dar daca citesti atent vei intelege ca nu sunt si ca nici nu avea de unde sa stie atatea lucruri la momentul cand a scris cartea. Plus ca mediul in care fusese screscuta era departe de ceea ce scrie in carti totusi. O sa incerc sa caut cartea acasa.

Referitor la cartea evreului american cu numarul constant de suflete. Este o viziune gresita asupra subiectului. Infinitatea in aceste conditii este la mana lui Dumnezeu. Lasand asta deoparte daca vei reflecta asupra ideii de perfectionare continua a omului pana la a ajunge una cu Dumnezeu (nu in sensul de egal al lui, ci de picatura care se intoarce la ocean) vei intelege ca evolutia este un flux continuu de reintoarcere la Dumnezeu Tatal (Dumnezeu Transcendent) de unde a fost manifestat universul prin vointa Lui.
Ma bucur de aparitia acestui topic in ciuda faptului ca s-a scris mai mult pe langa subiect.

In orient - si nu numai - exista tehnici prin care poti sa-ti revelezi o parte sau chiar intregul sir de vieti anterioare. Chiar si in traditiile alchimice - vezi oglinzile magice - se recurgea la asa ceva pt. o mai buna cunoastere a ceea ce inseamna trasmigratia sufletelor si evolutia sa continua la o scara Macrocosmica a timpului si nu privind doar la o scara redusa a unei vieti.

EU nu incerc sa te conving sa reintri in posesia lucrurilor pe care le-ai aruncat la cos ci doar sa privesti in sufletul tau si sa reiei acele pasaje care au ajuns la cos si totusi erau adevarate. Eu admit ca sunt si multe prostii care se scriu pe seama acestui subiect care evident duc la plictiseala si saturatie si nicidecum la sacru. Asta este lucrul cel mai prost vis-a-vis si de chat-uri. Oameniii spun "am auzit de asa ceva" si au impresia ca "stiu" despre subiectul ala numai din faptul ca a vazut titlul respectiv sau ca a citit conmtinutul. Ceea ce nu este adevarat. Pentru mine ratiunea si simtirea care se combina in actul cunoasterii este esential. Numai cu una dintre ele nu poti sa te descurci.

Daca sunt lucruri care mi-au scapat sa reincepem discutia.
Si asta este valabil pt. toata lumea. Eu nu intru pe chat pt. ca ma plictisesc. INtru ca sa comunic. Si cum am scris si pe alt topic - intimitatea are un rol important. Prin discutiile noastre sincere se poate creea aceasta intimitate sufleteasca care este importanta si pe care o caut in orice prietenie, chiar si in cea de pe chat - lipsita de suportul direct al privirii, vocii, prezentei fizice apropiate care inlesneste uneori dialogul. Noroc ca dialogul subtil exista indiferent de distanta chiar daca el este uneori mai greu amorsat in acest caz.

Qvadratus

Quote from: INDIANUL
pentru ca vizuina constat ca nu mai e ce era la inceput:se posteaza tot mai rar... multi useri nu mai posteaza...a scazut entuziasmul si se posteaza tot mai mult "cu ura"

E, a trecut entuziasmul initial, zic eu. Pe de alta parte stai linistit, oamenii se mai ocupa si de sarbatori, iar in alta ordine de idei mai sunt si momente de astea de minim, nu numai de maxim. In plus mie nu mi s-a parut ca se posteaza cine stie ce "aprins", dimpotriva, chiar ma mira (in mod placut) tonul perpetuu echilibrat care se pastreaza (asta in ciuda unor mici exceptii).

INDIANUL

Quadratus postul ala era de pe 3 decembrie mai e putin si se face o luna de cand e pus;e vechi rau si nu imi dau seama daca mai e actual ca nu prea am mai intrat dar atunci chiar era actual.
ramas bun...

Qvadratus

Ok ! M-am trezit si eu asa dintr-o data ca ma scarpina.......

vlad

Quote from: Furnika on December 03, 2004, 07:32:08 PM
Eu furnika dulce? Pai iti pui in cap toti userii de pe forumul asta. Nu sunt deloc dulce fata tatii.

Hai mai ca esti dulce. De ce nu vrei sa accepti?

Furnika

Sunt edulcorat, recunosc. Sugar free.

vlad

Nu e adevarat, esti dulce-dulce, ca mierea. Si nu sunt singurul cu aceasta parere.

vlad

Deci, Tapire, crezi în zodii, dar şi în reîncarnare? :)

tapirul

#22
pai, vlad, stiu si eu ce sa zic? Stiinta moderna a universului incepe sa fie din ce in ce mai confuzata: aflam recent ca universul material pe care il stim noi (ala format din atomi si energiile asociate) formeaza doar 4% din dânsul.. si de fapt stelele si noi formam numa' 0.4, restul pana la 4% e praf cosmic...Iar restul e 25% "dark matter" si restu' la suta "dark energy". Interesante fenomene - dark matter e niste matter care desi are gravitatie (slaba per unitate), nu e constituita din atomi. Dark energy e si mai misterioasa: are presiune negativa actiune anti-gravitationala (cica s-a aflat ca universul se expandeaza accelerat, nu decelerat), e de fapt ori constanta cosmologica ori quintessence - asta e chiar interesant, oare cate culturi au vorbit de cele patru elemente (incluziv Plato si Aristotel), sau chair de cinci, a cincea fiind "esentiala"? Poate ca vorbeau de cele patru forte si energia asta neagra? Hmmm....
Ei, da' sa nu divaghez. Totusi, cosmologia asta moderna ma pune tare pe ganduri. Treaba cu dark matter de exemplu care nu e din atomi, da' are ceva gravitatie... Pai de unde stim noi ce se intampla cu noi dupe ce murim? Poate ca sufletu' este o forma de dark energy mai structurata, si se combina cu dark matter dupa moarte (ca doar s-a combinat destul si cu materia "normala") si dupa aia avem poltergeist si fantome si spiritism, saracele spirite se plictisesc si din cand in cand aduna suficienta putere sa zgâţâie un dulap. Umorul deoparte, am senzatia ca fenomenele paranormale (incluzand astrologia :) ) incep sa capete o plauzabilitate... stiintifica. Cum zicea Prof. Mike Disney, (citez din memorie), "the greatest danger to progress is the ilussion of knowledge."... aha, am gasit "The greatest obstacle to progress in science is the illusion of knowledge; the illusion that we know already what's going on, when we don't."
Oricum, m-am decis, dupa ce mor ma fac Macho si il bantui pe Vlad.

Teoria lui dark energy sustine teoria lui Big Rip drept soarta a Universului, care nu stiu de ce, imi place mai mult ca aia a lu' Big Freeze or Big Crunch...
QuoteFirst, the galaxies would be separated from each other. Arguably, this is what is happening right now, with galaxies that move outside the observable universe (approximately 13.7 billion light years away). About 60 million years before the end, gravity would be too weak to hold the Milky Way and other individual galaxies together. Approximately three months before the end, the Solar system will be gravitationally unbound. In the last minutes, stars and planets will be torn apart, and an instant before the end, atoms will be destroyed.

The authors of this hypothesis calculate that the end of the universe as we now know it would be approximately 35 billion years after the Big Bang, or 20 billion years from now.

PS oare despre ce vorbeam in topic? A, reincarnare. Pai, nu e off topic....
cre'că, nu ştiu...

Furnika

Futere. S-a intors Tapiru.

vlad

Păi forţele care ţineau atomii nu erea alea, slabe şi tari? Alea de ce s-ar slăbi? Că din câte ştiu încă nu s-a găsit vreo dovadă a unificării câmpurilor. Off, am un morman de traduceri de făcut, şi ce-aş mai vrea să scriu...

tapirul

pi daca teoria e corecta, la un moment dat in expansiunea forta neagra va incepe sa domine pe rand, intai pe aia gravitationala si dupa aia alea din nucleu
uite
QuoteThere are some very speculative ideas about the future of the universe. One suggests that phantom energy causes divergent expansion, which would imply that the effective force of dark energy continues growing until it dominates all other forces in the universe. Under this scenario, dark energy would ultimately tear apart all gravitationally bound structures, including galaxies and solar systems, and eventually overcome the electrical and nuclear forces to tear apart atoms themselves, ending the universe in a Big Rip. On the other hand, dark energy might dissipate with time, or even become attractive. Such uncertainties leave open the possibility that gravity might yet rule the day and lead to a universe that contracts in on itself in a "Big Crunch". Some scenarios, such as the cyclic model suggest this could be the case. While these ideas are not supported by observations, they are not ruled out. Measurements of acceleration are crucial to determining the ultimate fate of the universe in big bang theory.

Da' nu ca e frumoasa teoria cu fantomele facute din dark matter si dark energy?
cre'că, nu ştiu...

vlad

Este, I give you that.