News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

patriotism

Started by A CERB, November 29, 2004, 02:11:58 AM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Hercule

Putzintel nationalism cu sosuletz de xenofobie si cu aroma de legionarism :army:  ?

www.brigadadeasalt.ro
Pif sucks!!!C`est Hercule qui rulz!!!

tapirsis

E clar, iar o ia pe panta!


PS
da, voiam sa zic, mi-am schimbat si io semnatura.
Va fi bine!

A CERB

Quote from: HerculePutzintel nationalism cu sosuletz de xenofobie si cu aroma de legionarism :army:  ?

www.brigadadeasalt.ro


nu shtu bre, ca velicu ala e bulgar

uite ce le scrie unu la guestbook:

QuoteKurva románok!Vesszen Trianon
Smile! It confuses people!

Furnika

Dar cine nu il stie pe Comandorul Hoisan?  Are o mecla interesanta, zici ca-i scos din filmul 'Maria Mirabela in Tranzistoria':

http://romania.indymedia.org/ro/2006/03/1310.shtml

Ondina

Tara mea de-odinioara
Publicată în revista "Sansa lumii în deriva” – septembrie, Brasov 2001
"Tara mea cântată-n ode si în coruri madrigale
Este unica în lume, si mos Gheorghe plânge-a jale...
- Apoi, de! O fost o vreme, când a fost prea mult cântată,
Iar acum, comedie, n-o vedem decât pe hartă...

Frumuseti de-odinioara, munti, câmpii, izvoare, marea,
Livezi manoase, râuri limpezi, iarba verde, grâul, floarea,
Sarbatori menite tarii, stejari falnici, harnicie.
Tara-i precum o spus si Stefan, noi trecători suntem sub glie.

Privighetori cântau în triluri si în cuget era vara...
Cine s-o mai cânte, taica? Corbii? Lupii-n plina iarna?
Iar sarmanii-s rataciti, tristi si dezorientati.
Muntii nostri aur poarta, ei sun flamânzi si speriati.

Si-apoi ce sa cânte? Râul, colcâind de-mputiciune,
Sau paduri revendicate ori transformate în taciune?
Pacura? Mizerii? ...zau! Noroc ca mai e pe harta,
Altfel poti sa juri, nepoate, ca Marea Neagra-i Marea Moarta.

La televizor urgii, desertaciuni, destrabalare...
Caldura cugetului nostru, istoria... cad în uitare.
Patriotism, fraternitate, sa suferi pentru tara ta,
Si ipocritii cei fatarnici o spun cu gura altuia.

Nu se mai compun poeme despre scumpa Maica Tara,
Cine s-o cânte iar în versuri? Slavita ca odinioara?
Nu se mai citeste-o carte, nici atât o poezie,
Dar-mi-te sa-ti slavesti tara? ... poate tata... de sub glie."

nevasta

Patriotismul e atitudinea de devotament si de dragoste fata de tara...Eu cred ca suntem patrioti cu totii intr-o oarecare masura, si asta in mod involuntar...Este vorba de "matricea stilistica" a lui Blaga...Purtam in noi, inconstient, anumite caracteristici pe care nu le putem ignora si cu atat mai putin controla....Simtim fara sa vrem acea solidaritate inconstienta fata de unele lucruri,fapte sau persoane romanesti,  pentru ca nu putem sa ne desprindem de ceea ce ne-a fost imprimat de la nastere.Chiar daca nu ne dam seama, respiram romaneste, ,mancam romaneste, vorbim romaneste, simtim romaneste pt ca asa ne-am nascut: romaneste.Cred ca lucrul asta devine evident in contactul cu persoane sau valori straine, pentru ca atunci sesizam diferenta.La fel se intampla si cu celalalt.Eu vorbesc despre un devotament si o dragoste de tara involuntare, bineinteles nu exacerbate.Si eu am propriile mele dezamagiri cu privire la tara si nu o iubesc la nebunie....dar sunt momente cand ma autocaracterizez ca romanca si nu in sens negativ:pofta asta latina de viata...umorul... sociabilitate...galagia...Imi place marea trancaneala de care vorbeste Caragiale...imi place veselia muntenilor, indiscretia oamenilkor de la camp....nu imi place mizeria, nu imi plac manelele, nu imi place coruptia, nu imi place badaranismul, dar am capacitatea de a discerne si de a alege cum sa-mi cizelez comportamentul de ramanca...Vreau sa-l ascult pe Porumbescu si sa merg pe urmele bunicii mele, romanca si ea...vreau o prispa a casei pur romaneasca de unde sa ascult ,cum facea pe vremuri bunica, intretaierea culturii cu folclorul...vrau asta pentru ca o simt,  mi se scurge prin vene si nu pot sa ma opun...Iar impresia cu privire la romani,pe care o au strainii, este indreptatita sunt si romani de astia, dar mai stiu ca sunt si alti romani si ca asta nu e singura fata a Romaniei  dincolo. Oricum e neimportant cum suntem perceputi ...la multitudinea de culturi existente, nu cred ca exista vreuna pe deplin inteleasa.Important este ca existam, avem un specific si contribuim astfel, chiar si foarte putin, la conturarea unei identitati europene. O unitate culturala europeana nu va exista niciodata intr-o forma pura ,caci nu putem aboli culturile  minore(ar fi chiar absurd,si nici nu cred ca asta e unul din scopurile UE), dar ea exista sub forma unui amalgam din care facem si noi parte.Cultura europeana nu ar putea exista in afara noastra si nici noi in afara ei .E Logica lui ARES sau a lui Hermes:intregul se reveleaza prin parte si invers.
Nu toti baietzii buni are noroc, dar nici femeile nu e oameni...

vlad

Sau poate ca natia e doar o superstitie.

tapirsis

Va fi bine!

vlad


A CERB

asha mugetam shi eu, ca nu stie
Smile! It confuses people!

Furnika

Manole modern: jandarmii fac diguri din saci cu nisip ca sa nu se inunde un sat iar localnicii ii fura noaptea cu sarg (200 de saci au reusit sa fure pana acum). Pe cine zidim?

tapirsis

Dunarea e de vina!!!!
Va fi bine!

zartud

Da' ce-aveau sacii aia in ei?...In fine...de ce i-au furat???

vlad

Nisip. Intotdeauna e nevoie de nisip in gospodarie.

tapirsis

Taranii vazusera la surprizesurprize ca este in trend sa-ti faci spatiu de joaca pentru copii in curte, cu nisip si casuta de butuci.
Va fi bine!

tapirsis

Buey, scuze de deviere de la subiect, da la mine ceasul din casa zice 11:18 iar asta de postai adineauri zice 10:24
Va fi bine!

vlad

De asemenea, nisipul absorbant pentru pisici Miau-Miau, costa vreo 80000 de lei vechi.

Se mai amesteca cu cimentul pentru a cimenta diverse chestii, si se face si mortar din el, sau poti sa-l amesteci cu rasini epoxidice ca sa iasa suprafete antiderapante.

Mai poti sa faci si saci de box.

Borges a facut din nisip o carte (El libro de arena)

Nisipul se foloseste si la insilozarea radacinoaselor, precum si in nenumarate activitati horticole.

zartud

Eh...atunci eu zic ca e cazu' sa ne bucuram ca taranii nostri stiu atat de multe si sunt intr-atata de intreprinzatori...

PS : Se face si sticla din nisip !!!

Furnika

In nisip se poate juca. Cu lopetzica.

A CERB

Smile! It confuses people!

tapirul

toate de mai sus fiind activitati profund patriotice
cre'că, nu ştiu...

alandala

O alta aktivitate imbibata de patriotism este si arunkatul prafului in ochi...

(Iar daca e musai sa aiba si sacul o utilitate...trage-i-l pe kap)

nanika

nici nu stiu ce sa zic...sunt destul de confuza, in situatia mea actuala.ca sa ma angajez in fabrica unde lucrez acum,a trebuit sa renunt practic la propria identitate,sa mint ca sunt brazilianca,ca sa pot intra....oricum,cert este ca de fiecare data cand cineva imi spune ca sunt ffff.  inteligenta ca am invatat japoneza,dupa portugheza,pe care o vbesc numai cu putin accent,fara sa stie ca eu de fapt sunt romanca,si ca vbesc portugheza la fel de bine,ma cuprinde o stare destul de nasoala,si-mi vine sa-mi bag picioarele-n toti,chiar si sefi,si sa zic adevarul,pt ca nu mai suport...ei cred ca eu sunt brazilianca si vbesc bine engleza si japoneza,in loc de limba romana,bineinteles,si apoi portugheza, engleza si japoneza....

nanika

oricum,in afara de cei cu care lucrez,toti stiu ca sunt romanca,si-mi sunt alaturi...vreau doar sa vad ziua adevarului!

nanika

sincer,am lucrat si in rom. ,un an si ceva,cred ca aveam 17 ani,cand am inceput,totusi,dupa atat timp ,mi-am dat seama ca nu voi reusi nimic din ceea ce vreau aici,atunci am decis sa plec,em fim,sa fac tot posibilul sa plec,si, multumesc lui D- zeu,am reusit in ce vroiam atunci.......                                                                                                                                       atunci,intr-o perioada destul de scurta,am reusit sa fac tot ce vroiam la ora respectiva,numai ca dupa aceea,a inceput greul,cum se zice,pe masura muncii aici,esti platit cum se cuvine,numai ca adeus vacanta,adeus prieteni,adeus timp liber...te transformi pur si simplu in sclav al sistemului,ca sa obtii ce vrei,ceea ce e destul de ciudat pt. noi,fara vacanta de vara,fara craciun,fara revelion,respectiv sfarsit de an...si putini rezista...                                                                                                                                                     nici n-ai cum rezista in stilul asta!                                                                                                                                                      oricum,nu-mi ramane de facut nimic altceva decat sa ma invart si eu,in limita posibilitatilor,aici unde sunt....sper sa reusesc,si daca ajung la limita,oricum imi voi baga picioarele in toate si toti,asa, ca sa arat ca sunt romanca de fapt!si cu orguliu,inca

vlad

N-am inteles exact ce nu ai vrut sa spui ca esti românca.