News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Amazon, e-bay si restul gashtii

Started by Ciresar1988, November 26, 2004, 12:13:02 AM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ciresar1988

Vreau sa imi cumpar neshte carti de pe Amazon. Nu spui ce, ca dati cu pietre.  :oops: Am inteles ca imi trebuie card Taifun, il fac si pe ala.
DAR !! Aceeasi carte e afishata la Amazon la 27$ si mai au si neshte exemplare in regim de anticariat din cate inteleg eu, folosite si unele chiar noi, pe la vreo 5 $.
Intrebarea e: merita sa incerc sa iau din alea?Nu ma deranjeaza ca le-au mai citit si altii, dat fiind ca sunt carti de informatie nu albume foto si sunt listate "Like new"
Sau vand catelul si dau pretul Amazon?
Si inca ceva! Cat o costa expedierea din USA in Romania? :?
"God is dead..." (Nietsche)
"Nietsche is dead..."(God)

elfstone

Expedierea depinde de ce anume vrei sa iti trimita. Vezi aici: http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/browse/-/596194/ref=br_bx_c_2_0/102-2964291-3921756

Habar nu am cum functioneaza Used & New. Ce stiu este ca, atunci cand cumperi asa, de la acei vanzatori independenti, Amazon nu ofera garantie (A to z guarantee) pentru Romania. In al doilea rand, nu toti trimit in Romania si nu cred ca poti sa ai vreun control asupra trebii asteia.

Taifun nu e singura varianta. E bun ca e in lei, ceea ce in vremurile astea de cadere libera a dolarului e avantajos.
"I'd rather be happy than right, any day of the week"

A CERB

da domle, merita sa cumperi " like new". vezi la ratingul aluia care vinde ca sa vezi cat de serios e. plata o faci la amazon.

shippingul in functie de greutatea itemulu, cel mai bine e sa intrebi direct sellerul ( cu ocazia asta afli si daca trimite in ro)
Smile! It confuses people!

cnicu

Poti sa cumperi de pe Amazon carti cu orice card romanesc ce are valabilitate internationala. In general cam toate sint asa. Eu am card la Raiffeisen si am cumparat carti. Nu am luat carti de la used like new dar cred ca trebuie sa urmezi sfatul cerbului sa te uiti la ratingul celui care vinde. Costul transportului depinde in cit timp vrei sa vina si nu tine de greutate.
http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/browse/-/596194/ref=br_bx_c_2_0/102-8908698-4804166
Pot sa-ti spun ca vin la timp la oficiul postal de care apartii. O singura data am avut o problema pt ca mi-au venit mai multe carti si le-a trimis la un oficiu special pt care am mai platit 25000 lei taxa.
Daca vrei altceva in afara de carti nu ai sanse sa cumperi!

kooksee

ciresarule vreau si eu sa cumpar neste publicatii.
poate ne combinam si prindem vreo reducere sau macar ne scoatem la transport.
ce zici?

kooksee
nu sunt doar un vis, hey, hey/
atinge-ma pe clitoris, hey, hey

Ciresar1988

Stai sa imi fac card intai, kooksee! Nu ar fi rau, dar nu cred ca e aplicabil, pt ca eu vreau sa cumpar de la aia care vand "used" si nu vom putea combina transportul.
Vorbim pe YM cand se repara reteaua la mine, ca e inca la pamant.
"God is dead..." (Nietsche)
"Nietsche is dead..."(God)

elfstone

In cazul in care cumparati Used&New, va rog sa imi spuneti si mie cum a fost. De fapt, orice cumparati si implica livrarea. Eu am cumparat doar e-book-uri de acolo - livrare gratuita si instantanee :lol:

Intr-adevar, m-au dezamagit si pe mine - chiar si un nenorocit de CD cu grile  intra in categoria "software" si nu se livra outside US. Se pot cumpara, insa, de la amazon.co.uk sau amazon.de - via ceva tara europeana (un prieten, un frate :oops:).

Carduri: teoretic ar merge cam toate. Nu stiu de ce, insa, nenii de la BRD mi-au zis ca nu merge cu cardurile lor, nici Visa si nici MasterCard. O fi asa, n-o fi asa... n-am verificat, m-am dus alaturi, la alta banca...

PS: Cerbu, grrr, nu uita ca tu ai A to z guarantee, adica, in cazul in care omu` ala iti trimite altceva, sau nu trimite nimic, Amazon iti da banii inapoi...

Later edit: cardurile de la BRD merg.
"I'd rather be happy than right, any day of the week"

A CERB

Quote from: elfstone

PS: Cerbu, grrr, nu uita ca tu ai A to z guarantee, adica, in cazul in care omu` ala iti trimite altceva, sau nu trimite nimic, Amazon iti da banii inapoi...

ba bre, da' de-aia exista rating.  nimeni nu vrea sa-si strice ratingul. evident ca poti sa-i futi ratingul rau de tot daca nu trimite.
Smile! It confuses people!

A CERB

inainte sa-ti faci card, intreaba pe cineva daca a putut cumpara de la amazon. eu am cumparat o carte second hand de la amazon.fr si nu m-a lasat sub nici o forma sa fac shipping in ro( ridicol, doar billing-ul era aici) si asa am platit 2.5 euroi pe carte si 9 pe shipping.
Smile! It confuses people!