News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

medicină pe tren

Started by stefan, June 28, 2006, 01:38:27 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

stefan

Tren de noapte, drum lung.
Victima este un băiat solid de vreo 21 ani, volubil şi are o grămadă de papule/pustule pe picioare şi gambe.
"Te-au mâncat ţânţarii?" întreabă vajnicul vraci fără drept de practică Şerloc Holms.
"Nu, e o alergie, de la soare... Apare numai vara şi am şi mai sus (indică coapsele)".
"Hmm", îşi spuse Şerloc ridicând una din sprăcene, "e loc de un diagnostic interesant", apoi adresându-se surorii (asistentă) "Ce alergie are frati-tu?"
"Nu ştiu" confirmă ea misterul cazului.
"Arată a dermatită de contact" gândi Şerloc cu voce tare. "De cât timp ai chestia asta?"
"De 4 ani".
"Presupun că nu ai purtat aceeaşi pereche de pantaloni 4 ani..."
"NU, îţi dai seama..."
Totuşi patternul arată prea bine a vopsele nasoale pe pantaloni chinezeşti. Un val de impulsuri electrice străbat cortexul prefontal al lui Şerlock: "detergentul!" Da, dar cu acelaşi detergent spală şi tricoul şi pe trunchi nu are nimic. Totuşi pista e prea bună pentru a fi descălecată aşa de repede. Nu cumva diferă conţinutul de detergent din pantaloni şi tricou? Şi de ce apare doar vara?
"Moşule, tu porţi blugi vara?"
"Da, frate, seara când merg la club"
Bingo! Denimul (materialul din care se fac blugii) e mai gros şi mai greu de clătit decât tricoul.
Şi acum, cu o ultimă sforţare, Şerloc trebuie să descifreze misterul periodicităţii sezoniere. Şerloc e leneş aşa că renunţă la sforţare şi găseşte imediat vinovatul: transpiraţia abundentă care ajunge în interiorul fibrei textile, dizolvă arielul şi-l aduce înapoi pe piele.
Sfaturi pentru pacientul fără voie: "caută un detergent hipoalergenic, frate", "clăteşte blugii până-i ia mama dracu, că doar nu te doare mâna să răsuceşti butonu la maşina de spălat", "poartă pantaloni din material mai subţire vara" şi evident "elementar, băi Uatsăn".

THE END
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

A CERB

bine ca nu ai auzit povesti cu anexite. alea ma seaca pe mine. bube mai merge,
Smile! It confuses people!

Ondina

Dar sunt foarte distractive povestile astea de pe tren, autobuz, etc.! Eu am niste socuri de fiecare data cand realizez ca oamenii habar nu au despre ce e vorba si ca nimeni nimeni nu are un minut pentru a le explica. In toata facultatea nu stiu daca am vazut mai mult de 5 oameni care sa le explice pe limba lor despre boala. din punctul asta de vedere chirurgii sunt mai practici, consiliaza mai bine, cei care o fac..
  dintre "perle" :
" -Inima mea s-onfundat ca tzeava de esapament de la masina.Da numa pe trei sferturi, un sfert inca mai merge."(tzaran simplu)
"Nu stiu de ce-o murit, cred ca o avut cancer la stomac, da nu la stomac exact, un pik langa, la colon."(profesoara)
"Asa-mi vine cateodata de ni sa urca fiara la cap, si ma doare."
Si ultima perla auzita azi dimineata la antena1 unde zicea un militzian:
" Femeile au voie sa nu poarte centura numai cand sunt gravide in timpul sarcinii"  :laugh3:

lucisandor

Quote from: Ondina on June 29, 2006, 07:35:55 AM
" Femeile au voie sa nu poarte centura numai cand sunt gravide in timpul sarcinii"  :laugh3:
In Ro. poti sa porti o sarcina (si eventual sa o pierzi) fara sa fi fost vreodata gravida - vezi cazul Romanitza ;)