News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Let's talk about money

Started by Diogene, June 28, 2006, 12:03:47 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Diogene

Daca cu bibliografia si cu formalitatile suntem cat de cat lamuriti, cred ca un update la capitolul finante ne-ar prinde bine tuturor. Personal, ma pregatesc sa contractez un credit care sa imi acopere cheltuielile. Prin urmare, rog pe cei care sunt avansati in procesul de integrare sa imi/ne dea un feed-back pe acest subiect. Intr-o sectiune mai veche a acestui forum, se facea referire la suma de 7000 $. Rog pe cei care sunt dispusi sa ma/ne lamureasca sa ia in calcul cheltuielile TOTALE, incepand cu taxa pentru stepul 1 si incheind cu avocatul pe care il angajezi ca sa se ocupe de acte si biletul de avion cu care au ajuns la post ca rezident. Sunt constient ca costurile variaza de la caz la caz, statistic vorbind, tendinta centrala ma intereseaza :).
Am învăţat de la alţii mai buni decît mine.

Diogene

Ia aflati aici de la http://www.fsmb.org/usmle_updates.html


April        USMLE Fees Adopted for 2007 Test Cycle
     

The United State Medical Licensure Examination (USMLE) Budget Committee adopted the following fees for the 2007 test cycle at its April 11 meeting : Step1, $470; Step 2 CK, $470; Step 2 CS $1005 and Step 3, $655. (Note: Some variation in fees may occur based on the registering entity and the location where the USMLE is administered.) The $655 cost for Step 3 falls within the previously established $670 fee ceiling as communicated to member boards in a memorandum dated April 11, 2005. The committee also voted to establish a $690 fee ceiling for the Step 3 for the 2008 test cycle.

Moreover:


June     Review of Standards for Step 2 Clinical Skills
     

The USMLE Step 2 Committee is responsible for setting and monitoring pass/fail standards for the Clinical Knowledge (CK) and the Clinical Skills (CS) examinations. Initial standards for the CS examination were set by the Committee in November 2004. Because this process was completed with less than a full year's cohort of examinees, the Committee decided to closely monitor cumulative data on CS during the following year and to undertake a review of the CS standards in the Spring of 2006. This review process is underway and will be completed in the last half of June 2006.

One of the possible outcomes of the review is that there could be a modification to the performance levels required to pass one or more of the CS subcomponents (Integrated Clinical Encounter, Communication and Interpersonal Skills, Spoken English Proficiency). If there is a decision to make such modifications, it is likely that the new requirements will be applied beginning with those examinees taking Step 2 CS in the testing period that starts July 16, 2006.
Am învăţat de la alţii mai buni decît mine.

Ondina

Alte informatii referitoare la taxele de stepuri:
"If you submit a paper Step 1/Step 2 CK application for the October 2006 - December 2006 eligibility period, your application must be received by ECFMG no later than August 31, 2006.

If your 2006 Step 1 / Step 2 CK application is received after August 31, 2006, it will be rejected, and you will be required to reapply using the 2007 application materials. If your 2006 application is rejected, any payment received with your 2006 application will be credited to your ECFMG financial account. The first eligibility period for which you can apply using the 2007 materials is the November 2006 - January 2007 eligibility period.
"
Pentru testarea in europa, se aplica taxe aditionale: "International Test Delivery Surcharges: STEP 1 - $150 / STEP 2 CK - $165 "
Sper sa foloseasca la cineva..

laurapopescu

Cred ca pretul final poate varia extrem de mult de la caz la caz. In primul rand daca nu ai pe cineva in State la care sa stai pe perioada interviurilor, poate fi destul de costisitor. Apoi depinde foarte mult ce asteptari ai tu. Adica am intalnit oameni care spuneau ca semneaza bucurosi cu primul spital care le ofera prematch. Asta inseamna mai putini bani cheltuiti cu interviurile si poate si evitarea taxei de urgenta de 1000$ pt. viza H1-B. Daca semnezi de exemplu prematch prin noiembrie si ai si Stepul 3 luat, cred ca e destul timp pt. procesarea vizei fara sa platesti taxa de urgenta. Apoi mai depinde si de spitalul cu care semnezi. Unele ofera cazare pt. rezidenti la preturi simbolice sau chiar gratis, altele nu. In unele orase e musai sa-ti iei masina de la inceput, in altele nu...
Personal, daca ar fi sa-mi fac un calcul pana acum cred ca am cheltuit: 850$+850$+670$+1200$ ( taxele pt. Stepuri) + 880$+ 840$ ( biletele de avion)+ 45$ (un nbme) + 125$ ( o taxa pt. site-ul usmleworld)+ aprox 150$ tot felul de taxe pe la rectorat...aprox 600$ ERAS...deci peste 6000$ pana acum cheltuiti, in conditiile in care nu am trecut inca de experienta cu interviurile...plus ca estimez ca-mi vor trebui cam 3000$ de inceput, daca va trebui sa-mi platesc chirie in avans...sa-mi iau calculator si tot felul de maruntisuri de care ai nevoie pana sa-ti primesti tu primul salariu. Asa ca eu as vorbi de o suma de 10.000$ lejer daca vrei sa fii on the safe side.

Diogene

Intre timp am facut rost de bani. Multumesc mult Laura.  8)
Am învăţat de la alţii mai buni decît mine.

Blegoo

Quote from: Diogene on August 01, 2012, 05:26:27 PM
Intre timp am facut rost de bani. Multumesc mult Laura.  8)


Hamerica,  hăh?
De ce nu Cuba, că cică e cea mai cea, la medicină?
"On the internet... nobody knows you're a dog"

Diogene

În primul rînd pentru că nu vorbesc spaniolă. Mai sînt şi alte mici detalii legate de politica locală şi drepturile omului. Brazilia sună mult mai bine, dar portugheza nu-mi face cu ochiul. ;D
Am învăţat de la alţii mai buni decît mine.

Blegoo

Drepturili omului... e după cum la vede omu'.
Omu'... e ăla care judecă drepturile, c-așa e la liberali.
Taim uăz... securiștii judecau drepturile.
Ale lor, ale altora.
Alde vlad și Tapirul au uitat de astea.
Acuma... drepturile bicicliștilor... le consideră ăia cu gipane.

Nu s-a schimbat nimic.

Spaniolește e simplu - dacă până și io... etc.
Portugheza... ei, aia e altă chestie.

Da'... am cunoscut români care au hînvățat japoneza, chineza, alea.
:)
"On the internet... nobody knows you're a dog"

Diogene

Românii japoneza? Eşti sigur că nu japonezii româna?
Am învăţat de la alţii mai buni decît mine.

Blegoo

Românii, chiar au o istorie în Japonia.
Nu s-au dus cu gloata, dar s-au dus, curioși, așea... câte unu', câte doi.
Unii au trăit ani de zile.
Alții... decenii.
Câțiva, n-au mai plecat niciodată, au murit acolo.

În general, au fost mai acceptați decât sacsonezii anglo.

Adică, s-au integrat mai ușor.

Probabil din cauză că românii le plac copiii, ori așa am citit io letopisețuri japo-mioritice, unde autorii învățau giaponeza de la copii giaponeji.
"On the internet... nobody knows you're a dog"

Diogene

Nu cred pînă nu aflu mai multe. Dă un link să cetesc că am fost plecat multă vreme şi nu ştiu toate istoriile.
Am învăţat de la alţii mai buni decît mine.

holliday

si eu voiam sa vizitez neaparat Tokio. de cand cu tzunami ala si nuclearele, m'am mai vindecat de impresia asta.
ps: e doar o scuza pt.moment. cand o sa fac rost de bani, o sa merg cu siguranta.
Mi se pare un oras superb. sa^l vezi de sus, evident. :-\
Nu abandona ceea ce nu stii sa faci, ci combina cu ceea ce stii sa faci

Blegoo

Quote from: Diogene on August 12, 2012, 03:13:48 AM
Nu cred pînă nu aflu mai multe. Dă un link să cetesc că am fost plecat multă vreme şi nu ştiu toate istoriile.

N-am găsit...
:(
Era ceva publicat 'nainte de 23 august, ceva în editura ... regală, alea, cred.
Era scris destul de simplu, gen jurnal.
Poate era "Ogio-san", a lui Ioan Timus?

Nu mai știu, e mult de când am citit.


Oricum, cineva a făcut un recensământ de cărți scrise de români cu subiectul Japonia:

http://src-h.slav.hokudai.ac.jp/publictn/acta/23/09_mitrasca.pdf

poate merită păstrat pidiefu'...

...............................................................
LE: sunt aproape sigur că e "Ogio-San".
"On the internet... nobody knows you're a dog"