News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Prenume "tari"

Started by Qvadratus, June 04, 2006, 09:40:18 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Qvadratus

Ce prenume le considerati "tari", ce prenume le considerati ca fiind asociate cu destinuri puternice ?
Mie de exemplu prenumele de "Maria" sau "Mihail" in mintea mea se asociaza in general cu oameni carea au reusit in ceea ce si-au propus (mai corect ar fi ca nu am avut sau nu am remarcat - si mai corect, in jurul meu oameni care sa poarte numele astea si s-o fi luat in general in birna in viata).
Evident, exista in realitate adevarate "epidemii" in societate atunci cind se pun prenumele descendentilor, de exemplu vei gasi o foarte mare aglomerare de "Alexandru" in jurul a doi sau trei ani din cutare deceniu, el devenind mult mai rar ulterior, chestie valabila si pentru alte prenume. Treaba asta are o ciclicitate, prenumel respective schimbindu-si forma odata cu trecerea timpului, in conditiile in care isi pastreaza radacina din care au derivat

stefan

Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

A CERB

Smile! It confuses people!

manolo

Sa moara mama! Ba sa moara ma-ta!

Ciresar1988

Victor, Alexandru, Maria, Tudor, Constantin
"God is dead..." (Nietsche)
"Nietsche is dead..."(God)

vlad


tapirsis

Va fi bine!

alandala


dustweaver

Mda, faine rezonantele slave, Mihail bate pe Michael fara comentarii. :) Poate ca totusi numele influenteaza destinul in cine stie ce mod misterios. :cool: Io stiu doar un Mihail cam suparat pe viata, dar scorul total e net favorabil. Si Vladimir parca suna fain, in "gama" asta si ar mai fi, poate, incadrabile la nume "de succes" Valeriu/a si Ilinca. Prenumele anglofone se afla inca in studiu . :)
"Bă, ia mutaţi-l pe linia a doua, că m-am enervat."
"Totuşi, dacă ar fi fost exces de antiquarci, noi am fi numit pur şi simplu antiquarcii quarci şi quarcii antiquarci".

lucisandor

Ioana, probabil din cauza de Camil

INDIANUL

Qvadratus, pluralul de la "destin" este "destine", nu "destinuri".
ramas bun...

rocsa

Tudor, Horia (Closca si Crisan  :razz: ) Andreea, Stefania. Imi place Iulia dar asta nu e prenume tare, juliaaa... si melodia e misto