News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

Povestiri de la STEPuri

Started by ManuNastai, May 31, 2006, 06:00:20 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ManuNastai

..fosta sectiune de acest tip, mie unuia, mi-a fost foarte utila. Mi-ar place foarte mult daca cei "mai batrani" ar merge sa dea un copy->paste aici, ptr ca informatia sa nu se piarda; iar cei care nu si-au postat experienta sa o faca negresit.. vrem sa stim atat aspectele pozitive, dar mai ales alea negative din timpul pregatirii lor si pana in zua examenului.

Fratilor, daca ar fi sa schimbati ceva ca sa schimbati tot acest traseu urmat pana acolo in US, care ar fi acel lucru?
"Dragostea e singura inflamatie care coace in inima si fistulizeaza in alt organ" (Prof. D

originaltup

as fi incercat sa fac un elective din timpul facultatii
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

amember


A CERB

pentru ca dupa ce termini nu-ti mai da nimeni "hands-on"
Smile! It confuses people!

amember

Stiu asta, Cerbule. Doar ca ma intrebam si eu, de ce original, care oricum e pe post in SUA si fara electives regreta ca nu a facut unul in faculate? Cu ce l-ar fi ajutat mai mult? Ca doar a reusit si fara el. Asta intreb io.

A CERB

pai o sa-ti spuna el, dar te ajuta mult daca esti orientat cand incepi. iti da un head start si reduce mult din stress-ul initial(enorm).
Smile! It confuses people!

originaltup

si faptul ca esti orientat, si faptul ca stii sistemul si stii mult mai bine ce vor de la tine, si ce-ar trebui sa te intereseze pe tine de la ei; plus ca daca reusesti sa iei niste scrisori de recomandare rezonabile, ai sanse la pograme mai bune.
In principiu sunt multumit cu ce am acum, dar nu inseamna ca nu se putea mai bine. Mai ales daca vrei sa faci fellow de cardio sau de GI de exemplu (norocul meu ca nu vreau  :!:)
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

tapirul

sa pricep si eu: de ce un electiv in facultate te ajuta cu ce ziceti voi? Sau electivul nu e ce stiu eu?
cre'că, nu ştiu...

A CERB

dupa ce termini nu te mai lasa sa atingi pacienti. nu ma intreba de ce. e ceva nou si stupid.
Smile! It confuses people!

tapirul

in romania? Tot nu pricep. Ce e ala elective?
cre'că, nu ştiu...

A CERB

nu. bre, in amerika. elective e elective. adeka un stagiu pe care il faci ca vrea muschiul tau file si din dedikatie, nu obligatie.
Smile! It confuses people!

tapirul

bre, manu intreba ce ai fi schimbat daca puteai, si otup zice de un elective in timpul facultatii. Poate sunt io turc, da' ce elective putea otup sa faca????
io credeam ca se refera la optionale. mai bine il lasam pe el sa explice.
cre'că, nu ştiu...

A CERB

da, ba esti turk. un elective inamerica  timpul facultatii din romania. i-ar fi crescut sansele pentru un program mai smecher care, zice el, i-ar fi crescut sansele pentru un felowship mai smecher desi, declara el, nu vrea fellowship. dar ar fi vrtu elective-ul anyway. what's it to you! daka asta e bucuria otupului...
Smile! It confuses people!

tapirul

aha... it's just I can't concieve how I could have done an elective in america while at Davila...
cre'că, nu ştiu...

originaltup

nu e chiar asa greu, faci cerere pe la diverse facultati de medicina din US, si s-o gasi vreuna sa-ti ofere sa faci o rotatie la ei (probabil pe banii tai bineinteles). In timpul respectivului elective esti tratat ca si un student american, ceea ce inseaman ca poti sa iei scrisori de recomandare ca si americanii.
Dupa asta ramane sa tratezi cu Davila sau care o fi, sa-ti echivaleze rotatia.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

tapirul

da, da' pe vremea mea..
Acu pricep
deci, elective
cre'că, nu ştiu...

ManuNastai

Imi cer scuze ca intrerup, da' daca nu va suparati v-as ruga sa lasati aici sa scrie oamenii care au dat stepurile experienta lor la examene precum era si in sectiunea-mama si eventualele intrebari sa se puna in **Oare cum as putea si eu sa plec din tara asta?! (un fresh start)**, ptr ca incepem sa fim bulversati..

merci o-tup! ar fi bine daca ti-ai cauta experienta examenelor pe unde ai scris-o prin imed si sa dai un copy-paste aici, ptr ca multa lume, in special aia nou veniti daca se pun sa caute prin harababura si sutele de posturi de pe imed, se vor pierde. in plus, nimeni nu a scris cum aufost stepurile 2CK si CSu'.

multumim
"Dragostea e singura inflamatie care coace in inima si fistulizeaza in alt organ" (Prof. D

A CERB

si totusi, manu, daca alegi sa nu te iriti, vezi ca in posturile de care te plangi matale este ibformatie, si inca utila.
Smile! It confuses people!

amember

Manu, gasesti pe valuemd sau pe prep4usmle o multime de relatari de Step 1 Experience. Chiar si de Step 2s. Chiar si de la IMGs. :!:

Georgica

uite ce am scris eu dupa CS:

Salutari tuturor! Nu am mai dat de mult pe aici dar, avand in vedere ca azi am aflat ca am trecut step2cs-ul dat in Atlanta pe 22 aug, m-am gandit sa va povestesc despre examen. 

Examenul in sine a durat de pe la 9 jumate am pana pe la 4 pm si a fost destul de obositor; pe la ultimele cazuri deja simteam un fel de sfarseala dar am fost destul de relaxat deoarece, in mintea mea, aveam impresia ca facusem destul de bine la primele 10. Frica mea cea mare a fost ca nu imi vor intelege scrisul din patient note... cei care ma stiu cred ca-s de acord 

Cazurile au fost asemanatoare cu cele din FA si din UW desi au fost si exceptii. o baba cu SAH care m-a stressat rau pt ca statea intinsa in pat cu mainile pe cap si gemea de parca era pe moarte. m-am mai linistit cand mi-a zis de "cea mai grozava durere de cap din viata ei". in rest cazuri clasice gen abdominal pain, hematuria, back pain, depresie. Chestia e ca am uitat sa fac niste chestii - de la stress bineinteles - asa ca ieseam destul de repede - uneori chiar si cu 2 min inainte de gong. Cand exersam acasa nu terminam niciodata la timp asa ca am calculat diferenta... si inca o chestie: n-am putut mai deloc sa ma uit la ceas asa ca <beep> anuntul ca mai ai 5 minute depinde doar de tine sa estimezi timpul ramas. Singurul moment cand ma puteam uita la ceas era cand ma spalam pe maini.
de invatat...cam o luna - 6 sapt doar ultimele trei sapt intensiv cu cazuri exersate. Am trecut o singura data prin UW si de doua ori prin cazurile din First Aid. Nu vreau ca cei care se pregatesc pt cs sa creada ca e o joaca; trebuie sa-ti mearga struna cazurile cand repeti acasa fara nici un stress ca sa mai ai de unde scadea la examenul real...banuiesc ca stiati asta deja. Eu faceam cam 70-80% din check-urile din UW si FA, la examen probabil mai slab.
spor tuturor si sa auzim de bine...

ManuNastai

merci Georgica, asteptam raspunsul tau!

ai sa ne spui si niste sugestii... stiu si eu ?! ce sa evitam, ce sa nu facem, ce sa facem in plus in timpul pregatirii? (intrebarea aia care am pus-o mai sus..)

tu nu prea ai scris multe despre tine; poate vrei sa ramai relativ anonim.. sunt curios ptr ca din esti singurul de pe forum care stiu ca a prins chirurgia. spune-ne te rog unde esti rezident? cu ce viza? cum ti se pare programul (si aici ma refer in comparatie cu ce te asteptai, in comparatie cu chirurgia in romania; cum esti privit, strain fiind?) cum se lucreaza acolo? rezidentul este ca si aici un argat foarte prost platit al profului, sau pui mana si tu pe ceva mai serios? mana 1 se intra ca si rezident?

si in final as fi curios care ti-s multumirile/dezamagirile.. scuza calupul de intrebari, da' tare-s curios sa aflu chestiile astea.. merci din nou de raspunsuri si sper sa poti sa iti iei cateva minute sa raspunzi la intrebarile astea
"Dragostea e singura inflamatie care coace in inima si fistulizeaza in alt organ" (Prof. D

Georgica

draga manu,
eu sunt in Cleveland acum (de ieri). rezi incepe la 1 iulie asa ca impresii despre spital vor fi mai tarziu. deocamdata incerc cat mai repede sa-mi gasesc apartament si masina, telefon, internet, credit card, social security number etc. Voi lucra la Huron Hospital (apartine de Cleveland Clinic) care e un community intr-un cartier periculos din East Cleveland. Salariul e cam acelasi ca peste tot. Net voi lua 2300$ pe luna pentru 80 ore/sapt adica 7,5$/ora dar nu venim aici pentru bani, right? :) eu sunt pe categorical cu viza H1b, am mers prin match (si da, am avut timp sa-mi scot viza h). am inteles de la un amic rezident anul 1 la huron ca intri in sala mana 1 din primul an, sub supravegherea attendingului, adica el iti spune ce sa faci si cand sa faci.
Ce sa nu faci? sa nu amani nici un examen, sa nu mergi la examen fara sa stii pe unde esti (adica sa faci nbme sau kaplan simulated), sa nu mergi nedormit la examen.
ce sa faci in plus? observer sau externship (conteaza aproape cat stepurile dupa unii), sa pregatesti bine personal statement si sa-ti periezi engleza vorbita. sa incercati sa participati la matchul cel mai apropiat.daca mai amani participarea cu un an pentru cateva puncte la usmle s-ar putea sa primesti si mai putine interviuri ca PDs isi dau seama ca ai stat acasa si ai tocit inca un an pt stepuri si ei nu vor asta.
mai vorbim dupa ce incep.
bafta


ManuNastai

#22
multzam de raspuns. sa sti ca abia astept sa scrii cum e.. ai putea sa iti faci si un jurnal :P aci cand ai vreme ptr ca ma intereseaza TOT

ma asteptam sa fii in pita deja, dar se pare ca ai stat la "somat" ptr ca ai dat stepul 3, nu? sa sti ca ma voi interesa despre cleveland univ asta, ptr ca accepta rotations la straini, de care vreau si eu sa fac undeva. poate mai discutam despre asta..

80 de ore e mult, da' ma asteptam; insa 7,5 pe ora e un rahat. poi atata primeam io. sa nu zic de astia care au plecat cu W&T si erau chelneri.. na.. macar creste in timp.

mai sunt curios de un aspect: ce posibilitati de a face in paralel o cariera universitara sunt ca strain.. si mai mult ca si strain pe h1? am auzit ca posibilitatile astea si de fellowship sunt limitate pe h1 (original tup zicea cred)? chiar, tu cum te rezidentiesti (general surgery)?

multzam din nou
"Dragostea e singura inflamatie care coace in inima si fistulizeaza in alt organ" (Prof. D

ManuNastai

am cautat putin pe frieda

Primary teaching site       Huron Hospital       
Program best described as       Community-based       
Requires previous GME       Generally no       
Offers preliminary positions       Yes       
Applicants must have passed USMLE Step 2-CS before starting a first-year position in 2006       Yes       
Participates in National Resident Matching Program (NRMP) in 2006       Yes Code(s): 1571440C0, 1571440P0       
Participant in San Francisco match       No       
Participant in another matching program       No       
Interviews conducted last year for first year positions       60       
Required letters of recommendation        3       
Latest date for applications for 2006-2007       10/15/2005       
Interview period       11/01/2005 -- 02/15/2006       
Earliest date for applications for 2007-2008       09/01/2006       
Latest date for applications for 2007-2008       10/15/2006       
Interview period       11/01/2006 -- 02/15/2007



sunt curios de linia pe care am boldat-o. ce ai facut in privinta asta? ai dat scrisori de recomandare romanesti? si de ce sunt acceptati in anul 1 12 oameni si in anii urmatori sunt numai cate 2/an?
"Dragostea e singura inflamatie care coace in inima si fistulizeaza in alt organ" (Prof. D

Georgica

draga manu,
nu vei avea timp sa faci nimic in paralel cu rezidentiatul pe chirurgie (doar putin somn, maybe). stiu asta de la un amic care trece acum anul 2 la huron. poti lua doua vize h1...adica 6 ani. rezidentiatul pe GS dureaza cinci ani deci ai avea timp si de fellowship de un an. ideea e ca iti poti gasi de lucru dupa fellow inainte de a-l termina...si angajatorul de dupa iti face documentele pentru GC. asa am auzit eu...
eu am avut LOR romanesti...e un mare avantaj sa ai Lor americane, eu nu am avut ca n-am facut nici macar observer.
la huron sunt 12 rezidenti in toti cei 5 ani...adica 8 de ani mai mari si 4 interni (2 pe categorical, 2 preliminary).
banii sunt indeajuns sa iti platesti chiria, rata la masina noua, internet, mobil etc etc. ideea e ca esti atat de ocupat incat dupa cateva luni nu-ti vine sa crezi cati bani ai in cont (multi  :smiley2:)
bafta

Georgica

si inca un sfat pentru studentii la medicina care vor rezi in state.
mergeti cu W&T pe vara ca sa va faceti Social Security Number. Pe mine m-a ajutat enorm. Fara social nu-ti inchiriaza mai nimeni apartament, nu poti sa aplici pentru card de credit si in plus poate sa intarzie primirea primului check.
bafta

A CERB

Quote from: ManuNastai on June 13, 2006, 10:43:06 AM

80 de ore e mult, da' ma asteptam; insa 7,5 pe ora e un rahat. poi atata primeam io. sa nu zic de astia care au plecat cu W&T si erau chelneri.. na.. macar creste in timp.


pai depinde de atitudinea ta fata de rezi. daca consideri ca e munca de sclavi( si cam este) atunci esti nemultumit. daca consideri ca e o investitie in viitor si ca de fapt tu inveti pe sanatatea altora atunci se merita.

programul e mai lejer acum, cand eram eu intern lucram si 120 ore pe saptamana la un average salary de 5 dolari pe ora. nu prea am priceput cum, dar internii chirurgi lucrau chiar mai mult pe vremea aia.

btw, georgica, cleveland clinic nu are trauma center, singurul trauma e la huron in partea de est( level II, fara neuro). bauiesc ca CCF nu prea vrea sa aiba de-a face cu East Cleveland. Celalalt level I fiind la Metro.o sa te puna sa-ti dai ATLS, care e futator si oarecum la noroc-unii sunt cam assholes si tipa la tine la simulare, desi la examen s-au purtat frumos.
Smile! It confuses people!

ManuNastai

#27
ai dreptate cerbule, nu comentam nimic!

zicea o gagica pe un sait al ei ca la comunityuri e mai mult de lucru si mai mult scut-work; tot ea zicea ca partea negativa e ca ceilalti medici nu sunt obligati sa stea si sa iti arate ce si cum, ca ai mai putine oportunitati universitare (?!) si ca prinzi mai greu fellowship. sunt curios: ai avut si interviuri pe la univ. related (sau cum se numesc alea) sau la universitare si le-ai respinds ca dadeau numai viza J, sau nu? si la urma urmei, de ce mama dreqului nu dau astia viza H? am inteles ca nu e chiar asa mare bataie de cap (hartzogarie) si ca uneori (nu stiu cand si cum) ti-o face mai repede ca si J-u'

io nu am auzit de nici unu care sa prinda chirurgii.. e giorgica care e pe generala, atat! poi aia 23% de IMG ginecologi sau restul de vreo 25% chirurgi generalisti si... aia 5 % plasticieni :P unde-s? toti is indieni?  ;D  al dracului treaba..

eu am comentat si eu vad ca fac dezordine!  :'( hai sa ne mutam cu povestile pe alt topic, ca l-am poluat destul pe asta si asta cica are alt scop. deci->
"Dragostea e singura inflamatie care coace in inima si fistulizeaza in alt organ" (Prof. D

dac

Heloo everybody.
AM trecut de step 1 si 2 amndoua partile si acum sunt in Detroit.
Este cineva prin zona sa ne intalnim?
Ocluzie@yahoo.com

Georgica

pt manu
eu am cunoscut la interviuri 5 romani rezidenti pe chirurgie, 4 in anul 1 (3 categ si 1 prelim) si un chief care tocmai se matchuise pe colo-rectal undeva in florida. Erau doi la NYHQ in NY in Queens...un chief si un intern categ, unul la Huron, unul la St Mary's in Waterbury, CT si unul in Pittsburgh la Allegheny General pe prelim. Asa ca sunt destui romani si pe chirurgie...numai ca nu au aflat inca de forum..:)
spor

Lupuj

#30
    Cine o fi acest playboy balcanic plin de intrebari si cu o mare sete de informatie...(si parvenire?)....Manu...Hmm....
     Da..anu 3 zici...Cluj zici...relax, take a deep breath...!
     Revenind la topic, Georgica, nu stiam ca Social Security Number ala facut pe W&T mai e valabil dupa ce ai revenit in tara si au mai trecut si vreo 2 ani de exemplu, esti sigur ca te ajuta...? Nu de alta dar daca e asa ar fi bine ca se mai duc unii si altii si muncesc pe acolo...cum zicea si Manu..astia...chelnerii..vai de capu' lor (si al nostru'). Sunt tare curios daca il pot folosi, mai ales ca nu stiu pe unde am pus cardu respectiv..
De m-as tot duce..!

ManuNastai

Lupujule, SSNu' ti-e bun pa toata viata! Daca ai pierdut cardu' poti face cerere sa ti-l zica aia de la... ?SSN office? sau cum dreq s-o numi si il afli..

cat despre identitatea mea..  ??? nu m-am prins. Da, Nastai sunt, anu' 4 (mai nou) zic... nu-nteleg de unde curiozitatea... poti sa ma luminezi? (poate mai bine pe pm)
"Dragostea e singura inflamatie care coace in inima si fistulizeaza in alt organ" (Prof. D