News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

desktop search: ce folositi?

Started by victor, May 29, 2006, 11:34:43 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

victor

De cand mi-am dat seama ce utile sunt programele astea de gen desktop search/sau "personal information space managers" (alei.. ce nume mai au), am incercat mai multe si ... nu am gasit nici unul indeajuns de bun, desi mi se par dementiale ca idee. Ce folositi si ce recomandati?

1. google desktop: e ok, e bun, merge... dar nu indexeaza decat inceputul documentelor, parca primele 1000(0?) de cuvinte. Restul le lasa pe dinafara, si daca cauti dupa Jesus Christ in bible.txt nu apuca sa gaseasca

2. x1 desktop/yahoo: parea fain, dar s-a ametit in crackuri/hackuri si nu mai imi merge deloc sa accesez indexul. Nu am apucat sa imi dau seama daca indexeaza tot - s-a conectat la home server si s-a dezactivat.

3. mai am de incercat copernic, msn .. si parca am mai incercat un program - am si uitat cum il cheama, era foarte tehnic/arhaic ca interfata...

sugestii please?


tapirul

nu stiam ca google desktop indexeaza doar primele n cuvinte...Chiar asa e?
Eu am folosit google desktop o vreme, dar mai mereu am avut probleme cu el, intr-un fel sau altul, si am renuntat. Stiu ca sunt o gramada de add-ons pentru GD, si cred ca poti sa treci peste limita aia de 1000 cuvinte cu un add-on dinasta.
cre'că, nu ştiu...

lucisandor

sint citeva povesti aici:
1. e ca mi s-a povestit despre cum guvernula american asculta si pe alte cai decit cele pe care le stiti voi.
2.ca google desktop mi-a gasit fisierul eroic pedofil acolo unde am luat, la gramada, un folder de pe dc++.. misto dar pentru asta se face pirnaie
3.  ca google desktop e integrat in irfan view, m-am mirat, dar cind am vazut ca acum e integrat si cu vmware, daca stiti ce e asta, o chestie care costa o suta si ceva de coco acum citiva ani, chiar ca m-am speriat... asta nu mai e marketing, e magarie

victor

ref. la chestia cu 10000 cuvinte - le-am scris si mi-au zis ca asta e, nu se poate modifica. Ca e legata de optimizarea bazei de date etc... m-am gandit ca probabil full indexing fac cu google mini, stand alone linux box-ul pe care-l vand ca enteprise search la 1000$+...

si la plug-inuri au tot felul, e in constructie unul acum prin care sa adaugi "selectected sites to your gds, your own web spider". dar degeaba daca ai un pdf de 36 de mega si iti indexeaza doar pana la jumatatea primului capitol.

x1 are o chestie f faina: build in viewer... da' nu poate fi convins ca caute in arhive si sa indexeze continutul arhivelor. dar pentru ca a facut un index mai mare ca oogle, cred ca (oare asa e?) indexeaza full content?

daca nu stapanesti google desktop e clar bresa de privacy: de pilda lasi calcul aprins vine unul si cauta te miri ce la tine pe calc si gaseste inainte sa iti dai seama ce a cautat... blah blah. Sau search across computers...

nice chestia cu irfan view :lol:

Oricum, chiar as folosi un program de genul asta.. da' inca nu vad ... poate in urmatoarele versiuni.

stefan

Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/