News:

So anyway, Vizuina is back online (fură ceva probleme cu PHP 7/5, alea.. și oricum ați uitat)

Main Menu

New Mods

Started by tapirul, May 27, 2006, 07:48:49 PM

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tapirul

Karma mod: este descris asa:
QuoteKarma is a feature that shows the popularity of a member. Members, if allowed, can 'applaud' or 'smite' other members, which is how their popularity is calculated. You can change the number of posts needed to have a "karma", the time between smites or applauds, and if administrators have to wait this time as well.

Whether or not groups of members can smite others is controlled by a permission. If you have trouble getting this feature to work for everyone, double check your permissions.
ce ziceti, implementam? Ca sa nu mai numere qvadratus posturi si referiri... :-P
.. intreb si io retoric.. Ii dau drumu' sa vad cum merge, 's curios ca o mangusta
Idei de labels? (instead of "applaud" and "smite")
PS: in mod foarte adecvat, un user nu poate sa se karma-izeze pe el insusi
cre'că, nu ştiu...

stefan

Can you say "popularity contest" ?
ca variante de labels: "bravo" "huoo".

P.S.: i'll smite you just to test the system.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

Furnika


stefan

O să apară şi specia "karma whore" - userul care se poartă frumos ca să-i creasca karma şi în contrapondere gangsterul care nu se simte bine dacă nu e pe minus.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

Furnika

Si userul care da cu karma random.

tapirul

i stand smitten
da, idei bune
cre'că, nu ştiu...

tapirul

#6
am instalat pe un forum-test cateva mods care ar putea fi utile si aici.
- Simple ImageShack - adauga la "reply", additional option, un camp in care poti uploada poze pe ImageShack.com, clickai "host it" si se deschide o noua fereastra in ImageShack, de unde poti sa copy/paste codul
- Ignore User - ghici ce
- Bookmark mod - poti sa bookmark ce topice vrei 9apare un nou buton in capul topicului). Topicele bucmarcate sunt accesibile printr-un nou buton "My bookmarks" (in meniul cu search, profile, etc)
- Search Topic - un nou camp in capul unui topic, poti da search numai in topicul repsectiv
- Enhanced Quick Reply - adauga, in Quick Reply, campurile pe care le ai cand hit "reply" button (bbcodes, etc).  E fain dar cred ca scade un pic timpul de incarcare al paginii
- Hide post - un postator poate alege sa ascunda postul, si sa il faca vizibil numai userilor ce indeplinesc niste conditii (alese de postator): cititorul sa fie logged in, sa auiba un anumit numar de posturi, un anumit scor karma. Nu stiu cat de util ar fi aici....

Problema e ca aceste mods (in afara de ultimul) se instaleaza in template-ul default (restul trebuiesc schimbate manual banuiesc). Daca folosesti alta tema nu le vezi chestiile astea


Am mai gasit "Ignore boards" - poti selecta in Profile ce sectiuni sa ignori. Sectiunile respective devin inaccesibile din main page. Evident ca poti schimba setarile daca vrei (sa faci o sectiune accesibila din nou)
Ar fo fost buna dincolo cu "Publicitate"...

Am avut niste "parse error" notification la unele din ele, si am crezut ca nu le pot instala. Le upladam de pe calculatorul meu. Cand an dat "download" direct din admin panel au mers...
cre'că, nu ştiu...

stefan

Testează-le bine. Fă-ţi mai mulţi useri normali cu configuraţii diferite şi încearcă cât mai multe scenarii de utilizare. A.. fă un backup la main înainte de instalarea modurilor.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

am testat ca admin, urmeaza sa fac si alti useri
viam sa intreb care dintre astea vi se par mai atragatoare
si chiar, de ce mods care mi-au dat "parse error" au mers mai incolo? Le-am uninstall si delete, si download again si au mers. Cred ca singura deosebire a fost ca a doua oara le-am download direct din admin panel.
cre'că, nu ştiu...

tapirul

jmecher SMF, "sorry, but you cannot register multiple users at the same time from the same computer"
cre'că, nu ştiu...

tapirul

mda, pana acum am asa: daca (dupa instalarea mods) schimb (ca admin) default theme si reset everybody to it, chiar daca (ca user obisnuit) revin la prima tema (aia de era default before) nu mai pot accesa "ignore boards" in user profile. Am ramas cu niste boards pe care nu le mai pot vedea neam. Indiferent ce combinatii fac, userul tester1 a pierdut accesul la "ignore boards" settings.
deci, nu instalam Ignore boards.
cre'că, nu ştiu...

tapirul

am incercat si SMF shoutbox dincolo... Cred ca asta cam vrea lumea....
cre'că, nu ştiu...

tapirul

se intampla ceva ciudat..incerc sa instalez mods si, chiar daca zice "test succesful" si "installed", nu se intampla nimic.. Si am impresia (trebuie sa double check) ca de fapt fisierele nu sunt modificate.
Ciudat pentru ca forumul test e fix pe acelasi server, in alt director...
cre'că, nu ştiu...

stefan

Diferă permisiunile?
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

o sa verific...
Am dat aceleasi permisiuni, cred. Ba am incercat si cu "make all files writable"
am impresia ca intra intr-o bucla undeva si de fapt serverul nu reactioneaza
Sau trebuiesa sterg cache-ul first? (al forumului, I mean)
cre'că, nu ştiu...

stefan

Încearcă, poate ne dă paginile din cache şi de asta nu vedem modificările.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

mdea, numa' ca abia acu' vad ca n-am cache.. Asta (probabil) pentru ca nu am caching activat, pentru ca cere
QuoteSMF supports caching through the use of accelerators. The currently supported accelerators include:

    * APC
    * eAccelerator
    * Turck MMCache
    * Memcached
    * Zend Platform/Performance Suite (Not Zend Optimizer)
Caching will only work on your server if you have PHP compiled with one of the above optimizers, or have memcache available.


si serverul n-are.

Tare sunt curios.
In forumul-test alalalt a facut (cum setasem) file backup cu ~, aici nu.
cre'că, nu ştiu...

stefan

Ceva ai făcut tu diferit... Încercăm regresia hipnotică?
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

stii ce cred ca era? eram logat in acelasi timp in ambele forumuri si se incurca in cookies (same domain).
Makes sense?
am incercat shoutboxul logat fiind numai aici si s-a instalat da' cu fatal error apoi (nu gasea nu's ce linia 3333).
Noroc ca face automat backup... Si nu face cu sedila, ci direct un gzip cu toate fisierele inainte de a fi modificate (2006-06-01-before-sbox)
cre'că, nu ştiu...

stefan

Da. Am uitat să-ţi zic să schimbi cookie prefix dacă le ai pe acelaşi server. Manolo, asta e valabil şi pt. tine. Browserul trimite cookie-ul în funcţie de base URL aşa că se încurcă forumurile între ele dacă sunt pe aceeaşi adresă.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

okay, avem shoutbox and enhanced quick reply
merg numai in default theme
cre'că, nu ştiu...

tapirul

si mai avem ImageShack, ca sa postezi poze.
In "reply" (nu "quick reply") apare un camp in care poti uploada o poza, se deschide o fereastra noua de unde poti sa copy/paste linkul (codul). Tre' sa clickai "host it" first, of course.

cre'că, nu ştiu...

Ondina

Cre'ca sunt off-topic, da oare ce n-am de nu vaz zambaretii, numai pe aia de la shoutbox!??

tapirul

tre' sa schimbi in profile la tine..
cre'că, nu ştiu...

Ondina

 :SuN011:
Multumeeesssssc!!!! :daisy:
Wow, da multe mai sunt!!!

tapirul

anybody interested in Shop mod?
... sa nu se mai planga lumea ca am luat tapirii si am fugit cu ei....
cre'că, nu ştiu...

stefan

Bring it back! I'm not finished testing it.
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

de'acu trebe sa bagati un motiv cand dati cu huo  :razz:
asa, si tot de'acum putem vedea cine huo-izeaza (sau bravo-izeaza) pe cine (vezi "Karma stats" langa "forum stats", jos). Transparenta, domnule, transparenta.
si apropo vlad, noi doi facem ambele topuri:

Top 5 applauded:
tapirul +54
vlad + 51

...........

si Top 5 smiten
Vlad -64
tapirul-43

.....
Io zic ca stam bine. 's onorat anyway sa impart podiumul cu tine.
cre'că, nu ştiu...

vlad

Nu ma asteptam sa fiu asa de controversat. Dar cum putem sa vedem si noi motivele pentru care am fost huoizati sau bravoizati?

vlad

Scuze, am descoperit.

tapirul

pai am instalat mod-ul numai ieri, d'abia de acum trebuie sa bagi un motiv. Si stats nu are decat ce s-a intamplat in ziua instalarii mod-ului.
cre'că, nu ştiu...

Qvadratus

La urma urmei desecretizind votul esti cam comunist, mi se pare mie si poti induce un oarecare dirijism al acestui vot intr-o oarecare masura.  Ce te freaca de exemplu de ce dau eu votul meu pozitiv sau negativ unuia sau altuia si de ce trebui sa dau justificari ?
Chiar daca la inceput capitalul de antipatie sau simpatie anterioara este cel care conteaza in cea mai mare parte, in timp s-ar fi reglat lucrurile de la sine.

tapirul

cre'că, nu ştiu...

Qvadratus

Te roade ca nu iese cine trebe ?

tapirul

pai vad ca pe tine te roade, si te roade rau.. Io ma amuz teribil
cre'că, nu ştiu...

Qvadratus

's convins, ca te-amuzi.....

tapirul

kilu, pai ce ai vrea sa fac?
cre'că, nu ştiu...

Qvadratus

Sa cintaresti kilu', sa vezi daca corespunde metrologic !

tapirul

si zi cum influentez dirijist votul... Ti-e teama ca lumea o sa ma voteze frumos de-acum, ca o sa stiu cine m-a votat?
cre'că, nu ştiu...

stefan

Nu vă fie frică! Strigaţi cu mine "jos dictatorul"! ...şi daţi click pe "Huooo!!".
Copyright (c) 2006 by Ştefan Talpalaru. All rights reserved.
http://stefantalpalaru.wordpress.com/

tapirul

cre'că, nu ştiu...

tapirul

daca nu ati remarcat inca, la dvs in profile exista doua linkuri, "who change my karma" and "whom I change karma".
cre'că, nu ştiu...

tapirul

eri am reusit sa sterg log-ul lu' karma ... am mai instalat neste mods si au fost probleme si a trebuit sa o reiau de la inceput cu mods si unele nu se dezinstalau si a trebuit sa folosesc backup si cand am reinstalat karma_description_mod a resetat tabelu'...
(si am stat cateva ore azinoapte pana la 1 sa fix trebile)
cre'că, nu ştiu...

tapirul

cre'că, nu ştiu...

tapirul

deci fara Shop Mod...
alte mods implementate:
- SMF User Email System: schimba butonul de email de sub avatarul userilor din "mailto:" intr-un email form (daca nu pricepeti clicaiti butonu' lu' careva). Extraprotectie, emailele nu mai sunt chiar vizibile, nici la mouse hover.
- Show Topics - adauga un link in profilul userilor, "show topics" (sub "show posts"). Cred ca e self explanatory - iti va returna toate topicele incepute de user
- Bookmark mod - de acum poti sa bookmark topice favorite, le vei regasi in capul paginii under "my bookmark's"
cre'că, nu ştiu...

tapirul

ps
daca vedeti pe pagina de mods a lu' smf vrun mod care va face cu okiu, spuneti si vedem
cre'că, nu ştiu...

tapirul

am instalat si "ignore user", face exact ceea ce zice (vedeti in stanga sub avatarul fiecarui user un buton nou). Mai puteti creea o lista intreaga si in profile la voi (e un nou link, ignore user something)
Io incep su sandor.
Mi s-a luat totalmente de paranoile si infantilismele si cretinelile lui. Poa' sa posteze linistat cat vrea ce vrea despre carnatzii si licuricii lui tapirul sau lu' cine puii lui vrea, nu il mai bag in seama.
cre'că, nu ştiu...

tapirul

am instalat Post Limit Option
De acum puteti sa setati cate posts-per-page si topics-per-page vedeti.
Intrati in Profile-> Look and layout preferences si o sa vedeti ca sunt doua optiuni noi "number of topics showed per page in a board" and "number of posts shwoed per page in topic", cu un drop-down menu "default", "10", .. etc. (nu puteti introduce numarul vostru, trebuie sa alegeti din drop-down menu)
cre'că, nu ştiu...

tapirul

s-au intors tapirii... Shop is back....
(daca tot sunt dictator, sa am si moneda)
cre'că, nu ştiu...

live

Daca nu pricep schimbarile facute, inchide-ti PM-ul! E spre binele tau...
vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...

live

  Am vrut si eu o bere rece si...nu stiu cum Doamne iarta-ma sa procedez. Zi-mi si mie, ca la ai mici, ca mor de sete (vezi ce user serios sunt? nu intru decat la "prostioare"...asa-s io, mai superficiala)!
vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...

tapirul

pi cred ca iti mai trebe niste tapiri..
O sa scad si pretul de fapt
cre'că, nu ştiu...

live

Aha...I got it! Ma uitam ca curca-n lemne (of, ce cacofonie!). Acum am intrat acolo si am vazut ca s-a schimbat ceva, ca pot lua berea. Yes, am cu ce sa ma joc!!!!
vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...

tapirul

Modul "rename topic" nu mai exista (deocamdata...)
cre'că, nu ştiu...

live

  Offff, cred ca o sa ma zapacesc de tot, cu atatea schimbari ("nu mai ai mult", ar spune unii)!
  Tapi, shop-ul sa nu-l scoti! Pe langa faptul ca ma face sa devin nostalgica denumirea lui (ce ma mai uitam eu cu jind la "Shop"-urile din hoteluri, pe vremea odiosului si a sinistrei...), muncesc sa-mi cumpar niste "orange", asa ca sa nu-mi tai aripile! :30:
vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...

tapirul

shopul nu il scot
alalalt, "rename topic" era un modification care lasa userii sa redenumeasca propriile topice. Are niste bube in cap (da "eroare" la userul obisuit - de aia testam cu "tester")
cre'că, nu ştiu...

live

  Asa, nea Tapirule, asa! Mi-am si cumparat neste chestii, neste treburi. O bluzita, un pantalonas...nu-mi pot lua de la matale? ;D
vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...

tapirul

tre' sa bage...lasă-ţi rând ca vine importu'
cre'că, nu ştiu...

live

  Asa, tata, marfa de calitate!
vorbesc, deci exist. Doamne, ce mult exist...

INDIANUL

am 10 tapiri:care ii vrea sa isi poata colora nick-ul de pe forum? coasta 10 tapiri.
ramas bun...

tapirul

o modificare cosmetica:
la "reply" (nu "quick reply") font face and font size apar ca drop-down menu de acum, de unde puteti selecta
cre'că, nu ştiu...

tapirul

niste mods explicitate:
- users online today -  nu mai arata anymore pe aia de stau hidden
- user post limit options - fiecare user poate seta in profile cate posturi pe pagina vrea sa vada intr-un topic (la fel cate topice pe pagina intr-o sectiune)
- active members in topic - in capul fiecarui post veti vedea o lista cu useri - cine a postat in topicul respectiv si cate posturi.
- color bar - cand dati reply o sa vedeti o bara colorata, de unde puteti selecta culoarea fontului
- user email system - cand dati click pe iconul de email al userilor u se mai deschide clientul dvs de email, ci un formular prin care puteti emailui (fara sa vedeti emailul userului, that is)
- message preview - in cadrul fiecarui sectiui veti vedea de acum listat topicelor cu un snippet din primul post in topicul respectiv
- trim url - adresele de web postate direct vor fi scurtate automat daca sunt prea lungi (linkul va functiona in continuare)
- wikipedia buttons - creeaza un link catre wikipedia. De exemplu daca cauti tapir pe wikipedia: [wiki=]tapir[/wiki]
cre'că, nu ştiu...

tapirul

de cum puteti adauga blogs in profile-ul dvs, si puteti comenta la blogs-urile celorlalti.
In profile->summary, very bottom
cre'că, nu ştiu...